|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Trwa rewitalizacja Kwartału Królewskiego w Olkuszu

Prace w Kwartale Królewskim w Olkuszu już na półmetku. Projekt rewitalizacji obejmuje dwa obiekty. Pierwszy to remont i częściowa przebudowa klasycystycznego gmachu dawnego starostwa, a drugi to utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach olkuskiego ratusza.

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

Fot. Michał Latos, UMIG Olkusz

W budynku przeprowadzono już prace wyburzeniowe, wymieniono stolarkę okienną i pokrycie dachowe, poddano także konserwacji zabytkowe piece kaflowe.

 - Będziemy tu opowiadać przede wszystkim o olkuskiej historii górnictwa kruszcowego, ale nie tylko - jak podkreśla Jacek Sypień, historyk z Urzędu Miasta w Olkuszu. - Warte podkreślenia jest to, że w tym miejscu przez 20 lat pod koniec XVI wieku działała mennica, jedyna wtedy na terenie Korony. Monety wybite w tym czasie są sygnowane literą "I" jak "Ilcusia", czyli Olkusz. Część ekspozycji będzie poświęcona właśnie historii mennicy.

- W przypadku średniowiecznych piwnic, gdzie chcemy opowiadać o olkuskiej historii górnictwa kruszcowego nie obyło się bez niespodzianek - podkreśla Agnieszka Kaczmarczyk, miejski konserwator zabytków - W tych piwnicach mamy w tej chwili 6 komór, ale w trakcie prac archeologicznych udało nam się odkryć kolejne komory znajdujące się już pod budynkiem XIX-wiecznym, które wymagały oczywiście odpowiednich zabezpieczen konstrukcyjnych, żeby mogły zostać udostepnione do celów turystycznych. Przed nami odgruzowanie jeszcze 3 kolejnych komór, na które władze miasta zdecydowały się pomimo niełatwych decyzji, w tym finansowych.

Prace w Kwartale Królewskim w Olkuszu mają się zakończyć we wrześniu przyszłego roku.

 

 

(Magdalena Zbylut/sp)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

100%
0%