|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Olkusz: jedna stołówka i dwie różne ceny

Jedna stołówka i dwie różne ceny dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych i Zespołu Szkolno-Przedszkolno Integracyjnego w Olkuszu. Po blisko trzech latach - jest wreszcie szansa na sprawiedliwe rozwiązanie.

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

Fot. Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Jedna stołówka i dwie różne ceny za obiad. Chodzi o dwie placówki przy ulicy Kochanowskiego w Olkuszu: Zespół Szkół Specjalnych prowadzony przez powiat i Zespół Szkolno-Przedszkolno Integracyjny prowadzony przez gminę. Do pierwszego stycznia 2017 roku uczniowie obu szkół spożywali posiłki przygotowywane przez kuchnię szkoły gminnej, wówczas w cenie 3,50 zł od obiadu. Jednak po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, szkoła nie może prowadzić działalności gospodarczej. W efekcie rodzice wychowanków placówki powiatowej muszą płacić firmie cateringowej wyższą cenę - około 8 złotych. Ceny i dostawcy są więc różne, ale stołówka pozostaje "wspólna". Jak to wygląda?

„Dzieci ze szkoły specjalnej przychodzą tu na obiad ok. godz. 12:10. To grupa 25 osób. Natomiast uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolno Integracyjnego korzystają ze stołówki o godz. 12:25” - wyjaśnia Piotr Wilk, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu. 

Różnica w cenie jest dość spora. Z czego to wynika? „Rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 płacą tylko za wkład do kotła, czyli kwotę 4,50 zł. Resztę dopłaca gmina. My chcemy doprowadzić do sytuacji, że rodzice dzieci z obu szkół, mimo że placówki mają dwa organy prowadzące, będą płacić taką samą kwotę” - tłumaczy Bogumił Sobczyk, starosta olkuski.

O jakim rozwiązaniu mowa? Rodzice uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych również mieliby płacić tylko tak zwany wkład do kotła w wysokości 4,50 zł, a pozostałe koszty pokrywałby powiat. „Mamy opinię prawną, która pozwala nam wprowadzić odpowiednie uchwały po stronie gminy i powiatu” - mówi Sobczyk.

- To tylko kwestia czasu, by uczniowie obu szkół jedli obiady w takiej samej cenie. Od samego początku wyrażaliśmy wolę współpracy, by takie porozumienie podjąć - zapewnia Michał Latos, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Prawdopodobnie stosowne uchwały po stronie miasta i powiatu będą podjęte jeszcze w tym roku.

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

0%
100%