|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Numizmat upamiętnił patronat Jana Pawła II nad Kalwarią Zebrzydowską

Kalwaria Zebrzydowska wydała numizmat, który upamiętnia fakt, że patronem miasta jest św. Jan Paweł II – podał w poniedziałek kalwaryjski magistrat. Polski papież, silnie związany za życia z miasteczkiem, został jego patronem w sierpniu br.

Fot. Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej

„Św. Jan Paweł II był i jest dla Polaków przewodnikiem i nauczycielem. Pamięć o nim to nie tylko wyraz patriotyzmu, ale przede wszystkim idea oparcia się na trwałych wartościach wynikających z Ewangelii. Niech papież Polak - św. Jan Paweł II, patron Kalwarii Zebrzydowskiej, wspiera nas w czynieniu dobra wzajemnego oraz na rzecz naszej małej ojczyzny” – powiedział burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty.

Rzecznik magistratu Tomasz Baluś poinformował, że na awersie numizmatu umieszczona została twarz papieża oraz słowa: „Św. Jan Paweł II – patron Kalwarii Zebrzydowskiej”. Na rewersie znajduje się herby: papieski i miasta oraz inskrypcja: "W roku jubileuszu 100. urodzin Karola Wojtyły 1920–2020”.

„Numizmat zajmuje centralne miejsce w etui, które zostało ozdobione fotografiami papieskimi z wizyt w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zawiera też tłumaczenie dekretu wydanego przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dotyczącego nadania patronatu oraz słowo burmistrza” – powiedział Baluś.

Karol Wojtyła od najmłodszych lat związany był z Kalwarią Zebrzydowska. Do tamtejszego sanktuarium pielgrzymował jako chłopiec wraz z ojcem, a następnie jako ksiądz, biskup, kardynał, a w roku 1979 oraz 2002 r. jako papież. W 1991 r., przejeżdżając samochodem z Krakowa do Wadowic, zatrzymał się w Rynku i pobłogosławił mieszkańcom.

W czasie pielgrzymki w 1979 r. podniósł do rangi Bazyliki Mniejszej kościół Matki Bożej Anielskiej w kalwaryjskim sanktuarium. Prosił wówczas mieszkańców i pielgrzymów, przybywających do Kalwarii, aby modlili się za niego za życia i po śmierci.

W 1997 r. Jan Paweł II przyjął Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej. Nikt inny nie posiadał tego tytułu.

W grudniu ub.r. samorząd podjął uchwałę, w której zwrócił się do metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, by poparł ich starania o ogłoszenie papieża patronem miasta. Dekret został ogłoszony podczas uroczystości odpustu Wniebowzięcia NMP w połowie sierpnia br.

Kalwaria Zebrzydowska leży nieopodal Krakowa. Została założona na początku XVII w. Mieszka w niej niespełna 5 tys. osób.

Kalwaryjskie uroczystości Odpustu Wniebowzięcia NMP rokrocznie gromadzą dziesiątki tysięcy pielgrzymów.

 

PAP/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

0%
0%