|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowy dworzec kolejowy w Oświęcimiu oddany do użytku

Pasażerowie od środy mogą korzystać z nowego dworca kolejowego w Oświęcimiu. Nowoczesny obiekt został zbudowany przez PKP SA kosztem 16,5 mln zł w miejscu, które zajmował stary dworzec.

Posłuchaj materiału Tomasza Bździkota

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Jak podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, obecny na uroczystości otwarcia dworca, jest to budynek „na wskroś nowoczesny, odpowiadający wszystkim potrzebom i korzystający ze zdobyczy XXI wieku”, który będzie wizytówką polskich kolei wobec milionów turystów z całego świata, odwiedzających Oświęcim z racji szczególnego charakteru tego miasta.

„To wielki dzień dla Oświęcimia i kolejarzy, bo udało się zrealizować projekt, o którym od lat wielu marzyło” - dodał Adamczyk i zaznaczył: „To też kolejna inwestycja potwierdzająca, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie skupia się na obietnicach, ale skupia się na tym, żeby złożone deklaracje realizować”.

Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński przypomniał, że obiekt w Oświęcimiu został wybudowany od podstaw w ciągu 1,5 roku w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Składa się z dwóch niezależnych kubatur połączonych wspólnym dachem. Został wzniesiony w miejscu, które zajmował stary dworzec.

„Ten budynek skupia w sobie wszystko to, co nowoczesne a jednocześnie nawiązuje do tradycji” - ocenił Mamiński wskazując, że na elewację nowej stacji została przeniesiona historyczna szklano-kamienna mozaika autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego pochodząca z lat 1964-1965, która dawniej zdobiła hol starego dworca. Teren przed gmachem obsadzono roślinną kompozycją będącą żywą reinterpretacją tego dzieła.

Dworzec – wskazał Mamiński – oprócz części pasażerskiej, że wszystkimi udogodnieniami dla podróżnych, mieści także przestrzeń komercyjną, w tym placówkę Poczty Polskiej.

W części zachodniej znajdują się m.in.: przeszklona poczekalnia, kasy biletowe, posterunek Straży Ochrony Kolei i toalety. We wschodniej są lokale usługowo-handlowe. Na zewnątrz, pod wiatą, urządzono m.in. miejsca oczekiwania na pociąg i parking rowerowy. Przed dworcem powstał m.in. plac z przystankiem autobusowym oraz parking dla ponad 80 samochodów.

Budynek, który został rozebrany, powstał w latach 60. XX w. W ostatnich latach w większości był nieużytkowany i częściowo zdewastowany. PKP pierwotnie zamierzały go wyremontować, ale w końcu uznały, że jest to nieopłacalne.

 

(PAP/Tomasz Bździkot/jgk)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

88%
12%