|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Niedziela Palmowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

Misterium prezentujące tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, a także wypędzenie kupców ze świątyni w Jerozolimie zainaugurowały w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Inscenizacji wydarzeń sprzed niemal 2 tys. lat przyglądały się tysiące wiernych.

fot.arch. Szymon Góralczyk

Chrystus, w którego postać wcielił się jeden z kleryków kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego mówił, że w Jerozolimie "dokona się wszystko, co napisane jest o synu człowieczym przez proroków". Wśród okrzyków "Hosanna synowi bożemu! Hosanna zbawcy naszemu!" na grzbiecie osiołka wjechał na szczyt wzniesienia obok kalwaryjskiej bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Podczas misteriów symbolizuje ona świątynię jerozolimską.

Zbawicielowi towarzyszyli apostołowie. Ich role odgrywają tradycyjnie przewodnicy kalwaryjscy.

Przy sanktuarium wierni ujrzeli ewangeliczne sceny wypędzenia kupców ze świątyni jerozolimskiej. "Czy to jest dom boży, czy targowisko? Ci z daleka przyszli, chcą się modlić, a wy tu jarmark urządzacie? I wy, kapłani, zamiast strzec świętości przybytku, pozwalacie na to wszystko? (…) Zabierzcie to wszystko i nie róbcie z domu mojego ojca targowiska" - dobiegał ze sceny głos Jezusa, który przewrócił później ustawione kramy.

Generał Zakonu Franciszkanów o. Michael Perry w przemowie podczas misterium wskazywał, że wielu ludzi w różnych zakątkach świata zadaje sobie pytanie: kim dziś jesteśmy, jako wierzący w Chrystusa, i czy wiemy jak żyć w trudnych czasach? "(...) Mam nadzieję, że wydarzenia Wielkiego Tygodnia i sceny, które będziemy przeżywali, wstrząsną naszymi sercami i pobudzą do odpowiedzi na te pytania. Niekiedy w naszym życiu potrzebujemy takich wydarzeń, abyśmy odpowiedzieli na te wielkie pytania" – mówił.

Przed południem przy kaplicy św. Rafała poświęcone zostały palmy wielkanocne.

Przedstawienie scen wjazdu Chrystusa do Jerozolimy zainaugurowało misterium pasyjne, którego zasadnicza część rozpocznie się w Wielką Środę. Kulminacja nastąpi w Wielki Piątek. Wówczas, aktorzy zainscenizują sceny męki Jezusa. Słowo pasterskie wygłosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Rokrocznie uroczystości gromadzą dziesiątki tysięcy wiernych.

Tradycja organizowania w Kalwarii Zebrzydowskiej misteriów sięga początków XVII w., gdy ufundowany został tam klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek. Z biegiem czasu zostały rozszerzone.

Po II wojnie światowej ojciec Augustyn Chadam odnowił obrzędy. W Niedzielę Palmową 1947 r. urządzono po raz pierwszy "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy". Swój program otrzymały również Wielka Środa, Czwartek i Piątek. Pojawiły się postacie Chrystusa, Matki Bożej, apostołów, arcykapłanów, faryzeuszy, kobiet i żołnierzy. Każda z nich została ucharakteryzowana i otrzymała teksty do wygłoszenia. W 1953 r. misterium otrzymało formę znaną do dziś.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce.

 

PAP/bp

0%
0%