|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Najlepsze realizacje architektoniczne – w Oświęcimiu

Realizacje w Oświęcimiu wygrały w dwóch z trzech kategorii konkursu architektonicznego im. Stanisława Witkiewicza, rozstrzygniętego przez zarząd województwa małopolskiego. Nagrodzono nowy dworzec kolejowy oraz Park Pamięci Wielkiej Synagogi.

Dworzec w Oświęcimiu, fot. mat. prasowe

Dworzec PKP w Oświęcimiu zwyciężył w kategorii architektura użyteczności publicznej. Sąd konkursowy przyznał nagrodę "za kreatywną modernizację ważnego, ale zaniedbanego budynku, w wyniku której osiągnięto wysokie standardy funkcjonalne i estetyczne przy zachowaniu wielu charakterystycznych wartości obiektu".

 

Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu został uznany za najlepszą przestrzeń publiczną. W uzasadnieniu jurorzy wskazali, że "subtelna interwencja architektoniczna uczyniła z zaniedbanego fragmentu miasta miejsce refleksji i pamięci". "Wspomnienie rozebranej synagogi zostało zrealizowane skromnymi środkami i bez uciekania w dosłowność, a dzięki projektowi Oświęcim zyskał interesujący znak po brutalnie odciętej kulturze części swej społeczności" - podkreślono.

 

Jako najlepszą architekturę mieszkaniową nagrodzono dom "Okno na Tatry" w Dursztynie na Spiszu za - jak uzasadnił sąd konkursowy - pełne poszanowania wpisanie się budynku w otoczenie. "Skromna symetryczna bryła i naturalne materiały nawiązują do regionalnych tradycji. Minimalnie ingerując w teren dom manifestuje dążenie do harmonii ze środowiskiem" - wyjaśniono.

 

Zarząd województwa przyznaje nagrodę im. Stanisława Witkiewicza raz na dwa lata za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne, sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski. Nagrodę otrzymują projektanci oraz inwestorzy.

 

Jak przypomniał we wtorek marszałek Małopolski Witold Kozłowski, w tym roku został przeprowadzony 10. jubileuszowy konkurs. "Ustanowienie nagrody pozwala na aktywny udział samorządu województwa małopolskiego w promowaniu wartościowych rozwiązań architektonicznych w regionie, które w pozytywny sposób wpływają także krajobraz kulturowy Małopolski" - podkreślił.

 

Tegoroczny konkurs, do którego zgłoszono 40 realizacji architektonicznych, wyróżniał - w opinii jury - bardzo wysoki poziom jakości zgłoszeń.

 

W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu zostanie przyznana także nagroda publiczności. Głosować można tylko raz, wyłącznie na jeden projekt w każdej z trzech kategorii konkursowych. Głosy przyjmowane są do 30 września.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

100%
0%