|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Muzeum zachęca polską młodzież, by zwiedziła Miejsca Pamięci Auschwitz

Muzeum Auschwitz zachęca polską młodzież, by zwiedziła Miejsce Pamięci i uczestniczyła w projekcie przybliżającym losy Polaków w niemieckim obozie Auschwitz. Jak podkreślono, taka wizyta stanowi wyjątkowe doświadczenie edukacyjne.

fot: pixabay

„Wraz z początkiem nowego roku szkolnego zapraszamy młodzież szkolną do wizyt w Miejscu Pamięci. Oprócz samego zwiedzania z przewodnikiem, zachęcamy nauczycieli do uczestnictwa wraz z uczniami w projekcie +Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz+, a także do organizowania pobytów studyjnych w Miejscu Pamięci” – podało w komunikacie muzeum.

W Miejscu Pamięci - w związku z pandemią – przystosowane do nowych wymogów sanitarnych zostały zasady zwiedzania. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno odwiedzającym, jak i pracownikom. Obowiązują mniejsze limity liczby osób. Utworzona została także nowa, bezpieczna trasa zwiedzania.

„Paradoksalnie, wydaje się, iż właśnie teraz mamy najlepszy czas na przyjazd do Miejsca Pamięci. Trasa zwiedzania obejmuje przede wszystkim otwarte przestrzenie, a warunki atmosferyczne pozwalają na dłuższe pozostawanie na zewnątrz. Ze względu na zdecydowanie niższą liczbę odwiedzających można dowolnie wybrać dzień i godzinę przyjazdu. Mała liczba odwiedzających sprzyja refleksji i skupieniu się nad znaczeniem historii tego miejsca” – powiedział wicedyrektor Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk.

Jak dodał, zespoły klasowe, o ile liczą nie więcej niż 30 osób, nie są dzielone. Ułatwia to żywe rozmowy z przewodnikiem.

Trasa zwiedzania wystawy głównej została zmieniona tak, by minimalizować liczbę miejsc, w których odwiedzający przechodzą obok siebie. Wewnątrz budynków zwiedzający poruszają się wytyczoną jednokierunkową trasą. Po usunięciu z wystaw wszystkich poziomych gablot powstała dodatkowa przestrzeń umożliwiająca zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewodnicy noszą przyłbice ochronne, a odbiorniki oraz słuchawki wykorzystywane podczas zwiedzania spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Odwiedzający mogą korzystać ze swoich słuchawek, które muszą pasować do portu minijack.

„Dla szkół, które odwiedzą Muzeum Auschwitz w tym roku, przygotowaliśmy publikacje poświęcone historii ofiar obozu oraz pakiet materiałów edukacyjnych” – dodał Kacorzyk.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 150 tys. deportowanych do niego Polaków zginęła blisko połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/ko

0%
100%