|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Muzeum Auschwitz zostanie otwarte dla zwiedzających 30 i 31 maja

Muzeum Auschwitz zostanie tymczasowo udostępnione indywidualnym zwiedzającym 30 i 31 maja – zakomunikowała placówka. Będzie to test związany z wdrożeniem nowego trybu zwiedzania i udostępniania historycznej przestrzeni.

Fot. Pixabay

Miejsce Pamięci zwiedzać będzie można w godzinach od 10 do 16 bez edukatora, wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji drogą elektroniczną.

Placówka poinformowała, że tymczasowe otwarcie będzie stanowiło test związany z wdrożeniem nowego trybu zwiedzania i udostępniania historycznej przestrzeni.

Wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk poinformował, że przygotowana została specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, gdzie mogliby się grupować zwiedzający. „W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I staną tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać będzie można historie oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, przykładowo podziemia bloku 11” – powiedział.

Dodał, że w czasie ograniczeń sanitarno-epidemicznych najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci. Dlatego zmniejszony został limit osób przebywających na terenie placówki. Wprowadzono też rozwiązania związane z wejściem do Muzeum, aby minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

„W kilku widocznych miejscach na terenie Muzeum zostaną umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk. Na terenie Muzeum obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa, utrzymywanie dwumetrowego dystansu od innych odwiedzających oraz dezynfekcja rąk przed wejściem na ekspozycję” – podkreślił Kacorzyk.

Procedury zostały zatwierdzone przez służby sanitarne.

Na teren Muzeum wejść będzie można wyłącznie z indywidualną imienną kartą wstępu. Będzie ona upoważniała do wstępu zarówno na teren byłego obozu Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau. Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie w celu ustalenia godziny wejścia.

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum podał, że informację o tym, kiedy Miejsce Pamięci zostanie ponownie otwarte dla odwiedzających, zostanie zakomunikowana w późniejszym terminie. Prawdopodobnie nie stanie się to jednak przed końcem czerwca br.

Miejsce Pamięci zostało zamknięte z powodu epidemii koronawirusa 12 marca.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. miejsce pamięci zwiedziło 2,32 mln osób z całego świata.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

0%
0%