|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Komunalna spółka z Andrychowa może dostarczać już prąd do odbiorców

Komunalna spółka z Andrychowa przejęła funkcję operatora w tonącej w długach miejscowej elektrociepłowni, należącej do prywatnych właścicieli. Firma otrzymała od URE koncesję na dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej – powiedział w piątek burmistrz miasta Tomasz Żak.

Na zdjęciu elektrociepłownia w Andrychowie. Fot. Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Sytuacja w mieście w ostatnich tygodniach była bardzo poważna. Dochodziło już do czasowych przerw w dostawach energii do przedsiębiorstw. Aby zabezpieczyć potrzeby mieszkańców i firm, samorząd utworzył kilka tygodni temu spółkę.

„Zakłady produkcyjne, do których trafia energia elektryczna, są już zabezpieczone. Nasza spółka otrzymała koncesję od Urzędu Regulacji Energetyki na dystrybucję i sprzedaż energii. Podpisaliśmy stosowne umowy z Tauronem. Od dwóch dni to my ją sprzedajemy. Moc wróciła już do odpowiedniego poziomu” – powiedział samorządowiec.

Żak powiedział, że pozostaje kwestia dostaw ciepła. „Czekamy na przyznanie koncesji, która umożliwi nam produkcję, dystrybucję i sprzedaż ciepła. Wnioski są już złożone w URE. (…) Liczę, że w przyszłym tygodniu je otrzymamy i zaczniemy od 1 października działać na rynku” – powiedział Tomasz Żak.

Burmistrz Żak zapewnił, że ciepło dociera do mieszkańców. „Przekazuje je jedna z firm. Jest wytwarzane z turbiny gazowej, produkującej prąd. Gdy otrzymamy koncesję, wtedy wejdziemy w miejsce tej firmy” – poinformował.

Elektrociepłownia, która należy do prywatnej firmy, dostarcza ciepło do ponad 60 proc. odbiorców w mieście, m.in. osiedli mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznej i obiektów przemysłowych, handlowych i usługowych. Spółka popadła w długi. Burmistrz Andrychowa w rozmowie z PAP mówił w sierpniu o kwocie ok. 100 mln zł. Wystąpiło zagrożenie, że miasto zostanie odcięte od prądu i ciepła.

Na początku sierpnia radni zgodzili się na utworzenie spółki, która ma wydzierżawić majątek ciepłowni i prowadzić produkcję.

Andrychowska elektrociepłownia zajmuje się wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej, produkcją i dystrybucją ciepła, poborem, uzdatnianiem i rozprowadzaniem wody. Niegdyś należała do Andrychowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego Andropol. Dziewięć lat temu sprzedały one swoje udział firmie BD-2 Warszawy.

W Andrychowie mieszka ponad 20 tys. mieszkańców.

 

(PAP/łk)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

0%
0%