Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kilkuset nauczycieli wzięło udział w Marszu Milczenia w dawnym niemieckim obozie KL Auschwitz

Najważniejszym zadaniem nauczyciela jest wychowywać młodzież w duchu pokoju. To nasze credo – powiedziała prezes ZNP z Torunia Urszula Polak, uczestniczka Nauczycielskich Dniach Pamięci i Pokoju, których kulminacja odbyła się w środę w byłym niemieckim obozie Auschwitz.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Nauczycielski Marsz Milczenia w dawnym niemieckim obozie KL Auschwitz

Kilkuset polskich nauczycieli z całego kraju oraz uczniów ze Śląska i Małopolski w środę oddało hołd wychowawcom różnych narodowości, którzy zginęli podczas II wojny w obozach zagłady, gettach, łagrach i innych miejscach kaźni. W Marszu Milczenia przeszli po byłym niemieckim obozie Auschwitz i złożyli kwiaty pod Ścianą Straceń. Przed pomnikiem ofiar w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau odbył się apel poległych.

Jak podkreśliła Urszula Polak pamięć ludzka to jedyne źródło wiedzy. „Przekazując ją osobiście, pokazując w jaki sposób powinniśmy oddawać cześć i pamięć tym, którzy za nas i dla nas swoje życie złożyli, realizujemy najważniejsze zadanie edukacyjne, ale przede wszystkim wychowawcze” – powiedziała PAP.

Podobnego zdania był emerytowany nauczyciel Leszek Polak, dla którego udział w Dniach jest swoistą sztafetą pamięci. „W 1967 r. stałem przy pomniku ofiar obozu jako harcerz. (…) To mi tak zapadło w pamięć, że mówię o tym do dziś i chcę humanistyczne wartości przekazywać młodym” – powiedział.

Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia „Ikara”, które ZNP przyznaje za działalność na rzecz pokoju. Otrzymali je wicedyrektor Muzeum Auschwitz i szef Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk, a także łódzki okręg Związku.

Uroczystości w byłym niemieckim obozie odbyły się w ramach 31. Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju, których organizatorem jest ZNP, największa w Polsce organizacja zawodowa zrzeszająca pracowników oświaty i wychowania. Ich kulminacja tradycyjnie przypada w rocznicę śmierci w obozie Auschwitz polskiego wychowawcy Mariana Batki.

Batko pochodził z Krakowa. Urodził się w 1901 r. Przed wojną pracował w gimnazjum w Chorzowie. 30 stycznia 1941 r. został aresztowany przez Niemców, gdy szedł na tajną lekcję. Trafił do krakowskiego więzienia przy Montelupich. 5 kwietnia został deportowany do Auschwitz. Zmarł w obozie skazany na śmierć głodową 27 kwietnia 1941 r.

Podczas Dni Pamięci i Pokoju nauczyciele odwiedzili też m.in. Cierlicko na Zaolziu, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem w miejscu katastrofy lotniczej w 1932 r., w której zginęli polscy lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura.

 

(PAP,ew) 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 11:22

    Przesłuchano pierwszych świadków ws. tragicznego wypadku w Barcicach

  • 11:15

    Biegiem po górach przez Polskę, Europę i świat! - Kacper Mrowiec

  • 11:00

    Stanisław Mazur chce odnowy miejskich targowisk - więcej zieleni i miejsc do odpoczynku

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię