|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kilkuset nauczycieli wzięło udział w Marszu Milczenia w dawnym niemieckim obozie KL Auschwitz

Najważniejszym zadaniem nauczyciela jest wychowywać młodzież w duchu pokoju. To nasze credo – powiedziała prezes ZNP z Torunia Urszula Polak, uczestniczka Nauczycielskich Dniach Pamięci i Pokoju, których kulminacja odbyła się w środę w byłym niemieckim obozie Auschwitz.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Kilkuset polskich nauczycieli z całego kraju oraz uczniów ze Śląska i Małopolski w środę oddało hołd wychowawcom różnych narodowości, którzy zginęli podczas II wojny w obozach zagłady, gettach, łagrach i innych miejscach kaźni. W Marszu Milczenia przeszli po byłym niemieckim obozie Auschwitz i złożyli kwiaty pod Ścianą Straceń. Przed pomnikiem ofiar w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau odbył się apel poległych.

Jak podkreśliła Urszula Polak pamięć ludzka to jedyne źródło wiedzy. „Przekazując ją osobiście, pokazując w jaki sposób powinniśmy oddawać cześć i pamięć tym, którzy za nas i dla nas swoje życie złożyli, realizujemy najważniejsze zadanie edukacyjne, ale przede wszystkim wychowawcze” – powiedziała PAP.

Podobnego zdania był emerytowany nauczyciel Leszek Polak, dla którego udział w Dniach jest swoistą sztafetą pamięci. „W 1967 r. stałem przy pomniku ofiar obozu jako harcerz. (…) To mi tak zapadło w pamięć, że mówię o tym do dziś i chcę humanistyczne wartości przekazywać młodym” – powiedział.

Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia „Ikara”, które ZNP przyznaje za działalność na rzecz pokoju. Otrzymali je wicedyrektor Muzeum Auschwitz i szef Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk, a także łódzki okręg Związku.

Uroczystości w byłym niemieckim obozie odbyły się w ramach 31. Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju, których organizatorem jest ZNP, największa w Polsce organizacja zawodowa zrzeszająca pracowników oświaty i wychowania. Ich kulminacja tradycyjnie przypada w rocznicę śmierci w obozie Auschwitz polskiego wychowawcy Mariana Batki.

Batko pochodził z Krakowa. Urodził się w 1901 r. Przed wojną pracował w gimnazjum w Chorzowie. 30 stycznia 1941 r. został aresztowany przez Niemców, gdy szedł na tajną lekcję. Trafił do krakowskiego więzienia przy Montelupich. 5 kwietnia został deportowany do Auschwitz. Zmarł w obozie skazany na śmierć głodową 27 kwietnia 1941 r.

Podczas Dni Pamięci i Pokoju nauczyciele odwiedzili też m.in. Cierlicko na Zaolziu, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem w miejscu katastrofy lotniczej w 1932 r., w której zginęli polscy lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura.

 

(PAP,ew) 

100%
0%