|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Inicjatorzy zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie nie składają broni

- Będziemy dalej walczyć o swoje racje - mówią inicjatorzy zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie. Kilka organizacji między innymi z Podbeskidzia i Zagłębia, czyli terenów historycznej Małopolski, kilka miesięcy temu złożyło petycję w tej sprawie. Niedawno otrzymali odpowiedzi od prezydenta, premiera, marszałków obu województw oraz szefa MSWiA. I choć wszyscy podkreślają, że rozumieją problem zróżnicowania kulturowego Śląska, to zmiana nazwy województwa wymaga poprawienia ustawy o podziale administracyjnym z 1998 roku.

Posłuchaj, co mówi Grzegorz Wnętrzak

- Decydenci przyznają nam rację - mówi Radiu Kraków Grzegorz Wnętrzak ze Stowarzyszenia Beskidzki Dom. - Merytorycznie nie mogą nam zarzucić, że domagamy się czegoś, co nam się nie należy. Wschodnia część województwa śląskiego była i jest historycznie Małopolską. Nie negują tego, ale nie chcą się tym tematem zajmować. Być może są to jakieś względy polityczne, bardziej w kontekście własnych interesów personalnych czy też partyjnych. Tego tematu boją się zarówno politycy w Krakowie, jak i województwie śląskim.

Jesienią ruszy szeroka akcja informacyjna na ten temat. Jej zwolennicy chcą dotrzeć do kandydatów na posłów, bo to oni mogą przygotować przygotować ustawę o oficjalnej zmianie nazwy województwa.

Inicjatorzy zmiany nazwy zapowiadają też starania o zmianę herbu województwa śląskiego. Chcą, aby uwzględnione w nim były elementy związane z historyczną Małopolską. Przygotowują też białą księgę nazw, w której zwrócą uwagę na problem nieprecyzyjnych nazw. Chodzi o to, żeby zachować poprawność historyczną  i kulturową.

Grzegorz Wnętrzak ze Stowarzyszenia Beskidzki Dom jako przykład podaje między innymi nazwę "Śląskie Kuratorium Oświaty", które w jego ocenie powinno nazywać się Wojewódzkim Kuratorium Oświaty w Katowicach.  

Inicjatywę zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie w lutym zgłosili przedstawiciele kilku stowarzyszeń. Złożyli w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach petycję w tej sprawie. Przekonywali, że obecna nazwa nie uwzględnia historii znacznej części województwa. Chodzi między innymi o Zagłębie, ziemię żywiecką, Jaworzno czy okolice Częstochowy - czyli historyczną Małopolskę.

 

Marek Mędela/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

90%
10%