|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Po proteście Muzeum Auschwitz firma usuwa odzież z nadrukowanymi zdjęciami obozu koncentracyjnego

Firma Redbubble oferowała do sprzedaży w Internecie odzież, na której umieszczone były zdjęcia historycznych miejsc w niemieckim obozie Auschwitz. Zaprotestowało Muzeum Auschwitz. Jego rzecznik Bartosz Bartyzel powiedział, że firma usuwa już tę odzież z oferty.

źródło: Twitter Auschwitz Memorial

- To raczej niepokojące i lekceważące - w ten sposób Muzeum Auschwitz skomentowało na Twitterze prace amerykańskiej firmy, który sprzedaje przedmioty z wizerunkiem byłego, niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Na internetowej aukcji można znaleźć między innymi minispódnicę ze zdjęciem obozu Auschwitz, poduszkę z Bramą Śmierci z Birkenau oraz torbę na zakupy ze zdjęciem ogrodzenia z drutu kolczastego. 

- Naprawdę uważacie, że sprzedawanie takich produktów z wizerunkiem miejsca ogromnej ludzkiej tragedii, gdzie ponad milion 100 tysięcy osób zostało zamordowanych, jest do przyjęcia? - skomentowali aukcję muzealnicy.

 

Bartosz Bartyzel powiedział w środę PAP, że Muzeum zawsze w takich sprawach najpierw używa Twittera. "To najszybsze narzędzie. Zwracamy uwagę na niestosowność treści. Z reguły taki apel spotyka się ogromnym wsparciem internautów, a firmy szybko reagują tłumacząc, że zdjęcia trafiły na odzież +z automatu+. To, co jest ważne, to fakt, że takie treści są usuwane. Tym razem firma również już je usunęła" – powiedział rzecznik.

Jak dodał, dotąd spotkał się z kilkoma podobnymi przypadkami na przestrzeni ostatnich lat. "To najczęściej firmy, które stosują +automaty+. Mają zdjęcia w bazie i nanoszą je na produkty. O ile jednak umieszczenie zdjęć plaży czy lasu jest normalne, o tyle w przypadku Miejsca Pamięci już nie" - wyjaśnił.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

 

 

(Marek Mędela, PAP/ko)

0%
100%