- Odszedł świetny rozmówca, znawca zabytków, kultury, zwłaszcza sakralnej. Lista zasług Stanisława Dziedzica jest długa i na pewno dominować będą na niej osiągnięcia krakowskie, ale ja kojarzę go z wyjazdami po Małopolsce, a nawet do Czech. Byliśmy razem na Zaolziu na odsłonięciu pomnika Wincentego Witosa. Odszedł miły, kulturalny i wartościowy człowiek. Szkoda - mówi wieloletni dziennikarz Radia Kraków, Jan Stępień.

 

Stanisław Dziedzic urodził się 13 października 1953 roku, w Dąbrowie koło Rzeszowa. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył filologię polską i dziennikarstwo, a podyplomowe studia z zakresu organizacji i zarządzania w krakowskiej Akademii Ekonomicznej. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.

Od 1977 r. czynnie uprawiał zawód dziennikarza, łącząc go z pracą pedagogiczną oraz administracyjną. W latach 1989–1998 zastępca dyrektora, a następnie dyrektor wojewódzkich wydziałów ds. kultury i turystyki w Krakowie. W latach 1998–2000 wicedyrektor Biura Jubileuszowego 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w okresie 1998–2003 nauczyciel akademicki w Instytucie Spraw Publicznych UJ. W latach 2000–2004 wiceprezes Radia Kraków S.A., członek Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. (1999–2003). W latach 2004–2016 dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa. Od 2001 r. członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (od 2016 r. – członek Prezydium SKOZK). W latach 2014–2016 przewodniczący Rady Nadzorczej Radia Kraków S.A. Nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Jagiellońskim i w PWSZ w Tarnowie.

Autor ponad tysiąca publikacji, w tym kilkuset o charakterze naukowym i popularnonaukowym zamieszczanych na łamach ponad siedemdziesięciu czasopism i gazet oraz periodyków i wydawnictw naukowych.

Opracował w zakresie edytorskim i naukowym niepublikowane wcześniej młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły. („Magnificat. Sonety”, „Psałterz – Księga słowiańska”), Marii Dłuskiej („Wiersze”), Mariana Niżyńskiego („Kawaler księżycowy”), a także liczne wybory wierszy znanych współczesnych krakowskich poetów, m.in. Józefa Barana, Adama Ziemianina, Andrzeja Warzechy, Wiesława Kolarza, Jerzego Piątkowskiego czy Janusza Trzebiatowskiego. Ukazały się one w znanych krakowskich oficynach.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, wyróżniony m.in. Złotym Laurem Fundacji Kultury Polskiej „Za mistrzostwo w sztuce pisarskiej” oraz Złotym Medalem „Zasłużony dla Archidiecezji Krakowskiej”.

 

(bip.krakow.pl/RK/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.