„Pełnokrwisty filolog, tropiciel słowa, niepospolity erudyta i poszukiwacz subtelnych znaczeń” – napisał na swojej stronie internetowej Instytut Filologii Słowiańskiej UJ w Krakowie, którego profesor był dyrektorem w latach 2002-2008.

Z kolei na stronie internetowej ambasady RP w Pradze czytamy, że trudno wymienić wszystkie zasługi uczonego. „Był człowiekiem światłym i inspirującym” – napisała ambasada, podkreślając, że profesor był pierwszym po demokratycznych przemianach ambasadorem w Pradze i powołanie go wówczas na tę funkcję był „znaczącym aktem docenienia Jego zasług zarówno jako wybitnego znawcy literatury i kultury czeskiej, ale także działacza solidarnościowego oraz dyplomaty”.

„Wychował wiele pokoleń polskich bohemistów i tłumaczy literatury czeskiej. Na zawsze pozostanie w sercach wielu Polaków i Czechów” - czytamy na stronie ambasady.

Jacek Baluch urodził się w 1940 r. w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Karola w Pradze.

Popularyzator czeskiej literatury w Polsce, redaktor tomów wydanych w serii Biblioteki Narodowej: „Wybór poezji" Frantiszka Halasa, „Czescy symboliści, dekadenci i anarchiści przełomu XIX i XX wieku”, „Przygody dobrego wojaka Szwejka czasu wojny światowej” Jaroslava Haszka (2017), przygotował antologię staroczeskiej poezji miłosnej „Drzewo się liściem odziewa” (1981), był tłumaczem klasyków czeskich, autorem komentarzy, wstępów i posłowi do polskich wydań dzieł czeskich, autorem licznych książek naukowych i popularno-naukowych, poetą limeryków.

W latach 80. działacz w opozycji demokratycznej i członek NSZZ „Solidarność”, po wprowadzeniu stanu wojennego internowany, był członkiem czeskiego i polskiego PEN Clubu, członkiem prezydium Komitetu Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz przewodniczącym Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego oraz Polsko-Słowackiej Komisji do spraw Nauk Humanistycznych.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, słowackim Orderem Podwójnego Białego Krzyża III klasy, czeskim Medalem Za Zasługi I stopnia oraz Złotą Odznaką „Zasłużony dla PZKO” oraz medalem „Dziękujemy za wolność”.

 

(PAP/sp)