|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zlikwidowali piece, a miejskiego ciepła wciąż nie ma

12 stopni Celsjusza w mieszkaniach mają mieszkańcy jednej z kamienic przy ulicy Odona Bujwida w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki. By to zmienić, potrzeba zaledwie 15 metrów przekopu do miejskiego ciepłociągu. Starają się o to od dwóch lat. Latem tego roku - wierząc, że do końca roku ciepło popłynie do ich kamienicy - zburzyli piece kaflowe. Było to konieczne także z powodu obowiązującego w Krakowie od września zakazu Palenia węglem i drewnem.

Posłuchaj materiału Katarzyny Jabłońskiej

Fot. Pixabay

Mieszkańcy chodzą po mieszkaniach w kurtkach. W przedwojennej kamienicy dogrzewanie się elektrycznymi piecykami pomaga podnieść temperaturę o zaledwie 2- 3 stopnie Celsjusza - mówi mieszkanka kamienicy pani Anna.

Wniosek o podłączenie kamienicy do ciepłociągu właściciel złożył dwa lata temu. Powstał projekt budowlany, zostały też dostarczone wszystkie potrzebne dokumenty. Pół roku później właściciel został ponownie poproszony o dostarczenie tych samych dokumentów. To opóźniło inwestycję.
W styczniu roku Miejskie przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapewniało jednak, że do końca roku w nowych kaloryferach popłynie miejskie ciepło, a sprawa jest traktowana priorytetowo. Dziś wiadomo, że prawdopodobnie tak się nie stanie.

- W grudniu zeszłego roku dostaliśmy pismo, w którym został umiejscowiony termin czwartego kwartału 2019 r. przyłączenia nas do sieci cieplnej. Tera się okazuje, że to już nie jest ten kwartał, a czerwiec 2020 r. - mówią właściciel kamienicy Maciej Skrzypek i Małgorzata Michalewska - jego pełnomocniczka. Oboje są też mieszkańcami budynku. MPEC posiada już wszystkie potrzebne dokumenty i zgody budowlane, jednak tłumaczy, że musi przeprowadzić przetarg na przeprowadzenie inwestycji.  -Proszę zrozumieć, że procedury są bardzo czasochłonne" - mówi Renata Krężel z MPEC-u. - Postaramy się pomóc państwu. Jest nam bardzo przykro, że te wszystkie formalności  tak długo trwały. Postaramy się wdrożyć takie rozwiązanie, które pozwoli ogrzać ten budynek, zanim zgodnie w wszelkimi procedurami przyłączymy go do sieci.
Po interwencji mieszkańców i Radia Kraków pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej jeszcze w tym tygodniu prawdopodobnie zamontują w Kamienicy ogrzewanie zastępcze. Możliwe jest zamontowanie tak zwanego węzła cieplnego i podłączenie go do prądu, zanim uda się zrobić przekop.  Teraz muszą jeszcze jedynie sprawdzić, czy pomieszczenie przeznaczone pod węzeł cieplny - spełnia wymagania.

Mieszkańcy w tej sytuacji zapłacą za dostarczone ciepło, a nie za prąd, który będzie potrzebny do zasilenia węzła cieplnego.Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie wyjaśnia natomiast, co działo się z dokumentami, o które dwukrotnie był proszony właściciel.

 

Katarzyna Jabłońska/jgk


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

13%
87%