|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zimne grzejniki zimą? Tego obawiają się mieszkańcy jednej z kamienic w krakowskim Płaszowie

Nowe kaloryfery w jednym z budynków przy ulicy Dworzec w krakowskim Płaszowie tej zimy pozostaną zimne. Wszystko przez przedłużającą się inwestycję podpięcia kamienicy do ciepłociągu. To budynek należący do PKP. Dotychczas mieszkańcy korzystali z pieców kaflowych - te wyburzyli, wierząc, że zimą otrzymają ciepło z miejskiej sieci. Z resztą i tak nie mogliby już z nich korzystać, ponieważ od września w Krakowie będzie obowiązywał zakaz palenia węglem i drewnem.

Posłuchaj materiału Katarzyny Maciejczyk

Fot. Katarzyna Maciejczyk

To, że w tym roku nie uda się podpiąć kamienicy do ciepłociągu, jest już pewne. Nie wszystkie mieszkania mają też wymienione okna na nowe - szczelne.

- Chcą, żebyśmy poumierali, to będą mieli wtedy najlepiej, bo nie będą mieli z nami kłopotu. A my tu mieszkamy już Bóg wie ile, Starzy kolejarze. I jest nam bardzo przykro - mówi Pani Maria mieszkanka jednego z 12 mieszkań w tym bloku. PKP zaproponowało grzejniki olejowe. Te są drogie w eksploatacji - mówią Krzysztof i Danuta Kuźniccy, którzy latem także rozmontowali piec kaflowy. - My będziemy musieli sobie pokryć koszty za ten grzejnik? A właściwie grzejniki, bo jeden nie wystarczy. A są osoby, które mają ponad 80 lat, mają małe emerytury i sobie nie poradzą.

Istnieje też ryzyko, że przestarzała sieć energetyczna w bloku nie wytrzyma, gdy zostanie od niej podłączonych kilkanaście elektrycznych grzejników.

Chcielibyśmy przyłączyć ten budynek, mamy jednak związane ręce - mówi Zbigniew Krzysztyniak z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - MPEC już w zeszłym roku wystąpił do właścicieli poszczególnych nieruchomości o zgody na przeprowadzenie przez ich teren sieci ciepłowniczej. Niestety są to różnego rodzaju spółki kolejowe. Te zgody nie zostały wydane w terminie. A brak takich zgód blokuje zaprojektowanie sieci, wystąpienie o zezwolenie budowlane a potem rozpisanie przetargu - wyjaśnia Krzysztyniak.

I ostatecznie wejście robotników na teren należący do innej spośród spółek PKP. Co więcej w styczniu tego roku MPEC wysłał ponownie pismo z prośbą o wydanie decyzji i z informacją, że aby zdążyć podłączyć budynek do ciepłociągu przed sezonem grzewczym, dokumenty muszą zostać skompletowane najpóźniej w marcu - pismo pozostało nadal bez odzewu. Właściciel budynku spółka PKP przyznaje, że wystąpiła do MPEC-u o podpięcie go do sieci.

- Opoźnienia, o których wspomina MPEC, wynikały z konieczności uzyskania uzgodnień branżowych projektowanej trasy przyłącza ze spółkami grupy PKP - mówi Aleksandra Rudzińska-Rdzanek, rzeczniczka spółki. W swoim oświadczeniu potwierdza, że mieszkańcy otrzymają na zimę grzejniki, ale nie wyjaśnia, kto będzie płacił za większe zużycie prądu. Nie wyjaśnia też, czy udało się uzyskać porozumienie z inną spółką PKP, do której należy teren wokół budynku. Pomimo kilku prób dookreślenia stanowiska PKP nie udało się mi uzyskać dodatkowych odpowiedzi.

Synoptycy nie wiedzą jeszcze, jaka będzie tegoroczna zima. Miejmy nadzieję, że lekka.

 

 

 

(Katarzyna Maciejczyk/ew/jgk)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

26%
74%