|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zielona rewolucja na Plantach – liście zostają na zimę

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie od początku tego miesiąca zmienił zasady dbania o zieleń na terenie ogrodu Wawel, jednej z najbardziej reprezentacyjnej części Plant. Liście nie będą tam zbierane jesienią, a trwa będzie koszona tylko trzy razy w roku.

"Eksperyment przeprowadzamy specjalnie na Plantach, bo chcemy pokazać wszystkim mieszkańcom, jak może wyglądać takie nowe podejście do zieleni miejskiej. Zdaję sobie sprawę, że zmiana jest duża i w bardzo ważnym miejscu dla krakowian, ale właśnie o takie zmiany, które każdy dostrzeże, chodzi" – powiedział PAP we wtorek dyrektor ZZM Piotr Kempf.

Według niego popularność tzw. ogrodów kwietnych zakładanych w różnych częściach miasta pokazuje, że rośnie akceptacja i oczekiwania krakowian dotyczące nowego podejścia do zieleni miejskiej.

Zgodnie z założeniami w Ogrodzie Wawel, obejmującym obszar Plant między ulicami Podzamcze i Franciszkańską wzdłuż ul. Straszewskiego, liście opadające z drzew jesienią nie będą zbierane. Uprzątnięte zostaną dopiero na wiosnę.

"Pozwoli to na bezpieczne przezimowanie m.in jeży, jednocześnie cześć z nich będzie stanowić naturalny nawóz dla drzew i innych roślin" – wyjaśnił Kempf.

Ponadto koszenie trawy w przyszłym roku zostanie ograniczone do trzech takich zabiegów: późną wiosną w czerwcu, latem w sierpniu i wczesną jesienią na przełomie września i października. Pozwoli to – zaznaczył dyrektor – na wzmocnienie roślin runa Plant, a także ograniczy ilość spalin emitowanych w centrum miasta.

Do tej pory trawa ma Plantach była koszona, gdy osiągała od 5 do 15 cm wysokości, co przekładało się na 7-8 koszeń w sezonie.

"W przyszłym roku ogród Wawel będzie się na pewno bardzo odróżniał od pozostałych siedmiu ogrodów na Plantach, ale myślę, że mieszkańcy to zaakceptują. To eksperyment, ale jesteśmy dość spokojni o jego przebieg" – zaznaczył Kempf.

Jeśli wygląd tej części Plant spodoba się krakowianom, to podobne zasady zostaną wdrożone w ciągu 2-3 lat na całym obszarze tego staromiejskiego obszaru zielonego.

Planty Krakowskie są ogrodem miejskim, który otacza najstarszą część miasta. Powstały na początku XIX wieku w miejscu pozostałości średniowiecznych murów, fosy i bagien. Planty obsadzano drzewami, wśród których dominują kasztanowce, wytyczono trawniki i alejki.

Planty są jednocześnie jednym z większych krakowskich parków (ok. 20 ha, obwód ponad 4 km). Podzielono je na osiem ogrodów, których nazwy odnoszą się do położonych w sąsiedztwie obiektów i miejsc: Dworzec, Barbakan, Florianka, Pałac Sztuki, Uniwersytet, Wawel, Gródek, Stradom.

Od początku istnienia nowego miejskiego ogrodu planowano stawianie tam pomników wielkich postaci Polski i Krakowa. Pierwszy został w ten sposób wyróżniony założyciel Plant – Florian Straszewski, członek krakowskiego Senatu. W kolejnych latach postawiono m.in. pomniki: Michała Bałuckiego, lirnika Bojana, Jadwigi i Jagiełły, Lilii Wenedy, Artura Grottgera, Mikołaja Kopernika, Grażyny i Litawora oraz Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

 

(PAP/jgk)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

89%
11%