|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zieleń i place zabaw - tak mają wyglądać tereny pod krakowskimi estakadami

Koncepcja zagospodarowania terenu pod powstającymi estakadami kolejowymi w Krakowie jest już prawie gotowa. Chodzi o cały teren obejmujący Grzegórzki, Kazimierz oraz Zabłocie. Ma być zielono, mają też powstać place zabaw.

Posłuchaj relacji Tomasza Bździkota

PKP Polskie Linie Kolejowe planują zakończenie budowy estakad oraz mostów nad Wisłą do końca przyszłego roku. Jeśli doszłoby do podpisania umowy, zieleń jak i inne obiekty pod estakadami powstałyby w ciągu 2-3 lat.

Kluczową sprawą jest ponad 3-kilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa, który ma przebiegać przez Grzegórzki, Kazimierz oraz Zabłocie - niemal od samego Dworca Głównego. Również przez kładkę, która ma powstać przy budowanych mostach kolejowych nad Wisłą. Drugim ważnym elementem jest zieleń, o którą zwłaszcza apelowali mieszkańcy. Ma stanowić prawie 1/3, 5 hektarowego terenu.

- Mówimy tutaj o ponad 200 drzewach, o ponad 50 tysiącach krzewów, łąk, tej zieleni będzie sporo, a należy też pamiętać, że mówimy o obszarze pod estakadami, tuż obok, więc niezbyt łatwy teren do zagospodarowania - mówi Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej i dodaje, że kolejarze muszą mieć też łatwy i stały dostęp do całej infrastruktury kolejowej.

Koncepcja zadowala mieszkańców oraz aktywistów, którzy walczyli o rozsądne zagospodarowanie terenów pod estakadami. - Są tam przewidziane rzeczy wyjątkowe, takie jak najdłuższa zjeżdzalnia dla dzieci w Krakowie, skatepark, boisko, czy łąki kwietne - przyznaje Paweł Kubisztal ze stowarzyszenia Podgorze.pl.

Na razie jednak Zarząd Zieleni Miejskiej też nie zdradza szczegółów, bo to wszystko pozostaje jedynie planami, do momentu kiedy nie zostanie podpisana umowa o użytkowanie tego terenu ze spółkami kolejowymi. Urzędnicy jednak zapewniają, że do takiego porozumienia jest całkiem blisko.

- Nie wydaje mi się, żeby mówić o jakimkolwiek oporze, bo jest to sytuacja, która dla wszystkich stron jest korzystna. Zarówno dla miasta, kolei i mieszkańców. Bardziej chodzi o to, że zarówno miasto jak i kolej jest dużą strukturą i trochę czasu trzeba na to poświęcić - przyznaje Łukasz Pawlik.

Na szczęście nie są to zapewnienia jednostronne. Już pod koniec zeszłego roku Ireneusz Merchel, prezes Polskich Linii Kolejowych, zapewniał, że wszystkie te koncepcje są jak najbardziej możliwe do zrealizowania.

- Wszystko jest możliwe. Dla mieszkańców jest ścieżka rowerowa, tereny zielone, przejścia, punkty rekreacyjne. Wszystkie formy zagospodarowania terenu będą rozważone - zapewniał Merchel.

Te rozważania już się odbyły, plan jest już prawie gotowy, teraz pozostało obietnic dotrzymać i złożyć podpis.

 

(Tomasz Bździkot/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

83%
17%