|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Za dwa tygodnie zostaną uruchomione krakowskie fontanny

Na terenie Krakowa jest ich siedemnaście. Fontanny ruszą pełną parą, a raczej pełnym strumieniem już za dwa tygodnie. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przeprowadza właśnie akcję przygotowania ich do sezonu letniego.

Posłuchaj rozmowy Jakuba Kusego z Pawłem Kurkiem z ZIKiT-u

fot. Jakub Kusy

I, choć miasto nie dorobiło się fontanny będącej symbolem popkultury pokroju chociażby rzymskiej Fontana di Trevi, w której w "Słodkim Życiu” Felliniego, kąpieli zażywali Anita Ekberg i Marcello Mastroiani, to jak się okazuje pluskanie w miejskich wodotryskach nie jest tak rzadkie, a grosiki wrzucane przez turystów to najmniejsze zmartwienie ekip serwisowych.

Kuba Kusy wybrał się do pracy z Pawłem Kurkiem z ZIKiT-u, który na co dzień dba, by krakowskie fontanny pracowały, jak należy.

"Mamy 17 fonatann, które trzeba przygotować do sezonu - między innym rozcieplić miejsca i dokładnie je wyczyścić. W fontannach często znajdują się przedmioty, które trzeba usunąć, takie jak środki higieniczne, antykoncepcyjne, w filtrach często znajdujemy też igły - możemy się tylko domyślać do czego wcześniej służyły. Woda w fontannie jest dezynfekowana poprzez stację, w której znajduje się sonda. Jej zadaniem jest badanie na bieżąco odczynu pH wody. Fontanna na płycie Rynku Głównego pracuje w obiegu zamkniętym, zużywa około 500 litrów wody. Po dwóch tygodniach woda jest zlewana do kanalizacji miasta. Woda w fontannach spełnia normy higieniczne, ale odradzałbym kąpanie się w niej. Na przykład w fontannie przy Placu Szczepańskim kąpią się osoby bezdomne" - mówi Paweł Kurek.

Choć wizja beztroskiego pluskania się w krakowskich fontannach może się wydawać kusząca, zwłaszcza, gdy temperatury wykraczają daleko poza 25 kreskę, to może lepiej skorzystać z kurtyn wodnych, które każdego roku krakowskie Wodociągi rozstawiają w kilkunastu lokalizacjach miasta.

 

(Jakub Kusy/jp)

100%
0%