|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Władze Krakowa przekonują, że mają pomysł na zagospodarowanie Zabłocia. Mieszkańcy są sceptyczni

Czy władze miasta Krakowa mają pomysł na zagospodarowanie Zabłocia, pofabrycznej pięknej dzielnicy Krakowa? Od lat trwa spór między miastem a mieszkańcami i aktywistami... a teren na Zabłociu jest z roku na rok coraz bardziej zabudowywany. Jak stwierdzają mieszkańcy, tego miejsca nie da się już uratować.

posłuchaj materiału Dominiki Baraniec

fot: Grzegorz Krzywak

Zabłocie zmienia się w przestrzeń pełną miejsc pracy i mieszkań - mówią władze Krakowa. Jako przykład podają rozwój sztuki, muzeów i Centrum Innowacyjności, które niedługo powstanie w tym miejscu:

Była taka potrzeba miejsca stabilnego, gdzie mogą się spotykać start-upy - mówi Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa.  - Dzisiaj rozstrzygnięto konkurs na projekt. Wygrały dwie prace, które jeszcze w tym roku mają posłużyc jako inspiracja do budowy. Zabłocie to piękna przestrzeń, którą trzeba wykorzystać. Zabłocie jest atrakcyjne, dzięki temu byłoby zainteresowanie deweloperów, którzy wzbogacą to miejsce w miejsca do zamieszkania.  

Innego zdania jest Rafał Stanowski, publicysta i artysta, uważa, że Zabłocie straciło swój urok a władze miasta nie maja pomysłu jak zagospodarować ten teren:

To, co mnie najbardziej tam przeraża, to są czarne okna wieczorem w tych apartamentowcach. To znaczy, że tam wcale nie mieszkają ludzie, tam jest bardzo wiele pustych mieszkań i przez to Zabłocie nabiera charakteru postapokaliptycznego, taki trochę zombieland tam się robi.

Mieszkańcy narzekaja na brak zieleni i terenów rekreacyjnych, mówią też, że nie mają gdzie parkować swoich samochodów, bo miejsca zajmują pracownicy biurowców. Dodają, że wszystko jest zastawione blokami i niedługo nie będą mieli czym oddychać. Narzekają, że nie ma gdzie wyjść z dziećmi, bo zieleń zniknęła.

Jak zapewniają władze miasta, jeszcze w maju powstanie na Zabłociu nowy park - Stacja Wisła przy moście Kotlarskim. Mieszkańcy walczyli, żeby ten teren pozostał zielony już od kilku lat. Bloki i biurowce są już wybudowane, więc jedyne co pozostaje, to walka o kulturę tego miejsca:

To, co się stało z dawną fabryką Miraculum, to jest wielki żal i wielka szkoda, bo o takie miejsca w Berlinie deweloperzy się zabijają, ale po to, żeby te miejsca zachować i właśnie poprzez ich urok przyciagać nowych ludzi - mówi Rafał Stanowski - natomiast w Krakowie to wszystko zostało zburzone i rozwalcowane.

Władze miasta zapewniają, że miejsca znane i historyczne nie będą niszczone a zieleń nie będzie już wycinana.

 

Dominika Baraniec/bp

25%
75%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 8

Aleksandra

Poniedziałek, 22 maja 2017, 21:44

Zabłocie było odkąd pamiętam zaniedbane, kiedyś dzielnica wręcz lumpiarska. Pamiętam jak byłam mała jak się bałam jak chodziliśmy tam na pociąg. Teraz jest dalej zaniedbane tylko, że takie zaniedbanie zrobiło się modne (Berlin, dobry przykład - tylko w Berlinie taki klimat mają miejsca do zabawy, a nie do życia). W ogóle dobre tekst: biurowce już są. No są, ale same się tam nie postawiły? Już przy Enterprise Park widać jak ogromny problem w godzinach 8-16 występuję w tej okolicy. To co zrobiło miasto? Wydało pozwolenie na kolejny trzy-skrzydłowy biurowiec. A miejsca parkingowe? ZIKIT wprowadza SPP bo jest deficyt. I co tam, że ludzie przyjeżdżają do pracy (ja mam 12 km). Lepiej zbudować kolejny apartamentowiec zamiast miejskiego parkingu, żeby ulżyć pracownikom i mieszkańcom. Prawdą jest, że Zabłocie świeci pustkami. Kilka ogrodzonych apartamentowców, a pomiędzy nimi dziurawe drogi, brak chodników, syf, kiła, mogiła. Ale deweloperzy tego nie zagospodarują. W życiu nie chciałabym tam zamieszkać. Niby fajnie bo w centrum, ale zabudowują każdy skrawek, nowoczesne bloki obok ruin, dziurawe ulice, brak parkingów, co do zieleni to śmiać mi się chce, rozumiem, że park zamiast gdzieś między tymi blokami to będzie nad Wisłą?

Odpowiedz

Kaśka

Sobota, 20 maja 2017, 17:23

Zabłocie - jeżdżę tam codziennie rowerem - mocno industrialna okolica - fabryki, firmy, beton. Jest kilka perełek - miejsc które dają możliwość kontaktu ze sztuką i kulturą. MOCAK, Fabryka Schindlera, jest też szkoła filmowa, teraz zauważyłam że powstało coś nowego Centrum Filmowe, są klimatyczne knajpki i kawiarnie - nie tak dużo jak na Kazimierzu ale też więcej chyba nie potrzeba Park bardzo fajny pomysł - zielonego tam jest bardzo mało.

Odpowiedz

jav

Sobota, 20 maja 2017, 17:19

@Ekolog

I tylko dziwnym zbiegiem okoliczności wszelkie normy przekroczone są tylko w zimie

Odpowiedz

Sobota, 20 maja 2017, 14:18

Troche ta wypowiedz podkoloryzowana. Niemieccy investorzy uciekaja z zablocia po 2 minutach od wprowadzenia ich tam.

Odpowiedz

Ekolog

Sobota, 20 maja 2017, 12:55

Nie tak dawno były robione kontrole spalin samochodów i wyniki gorsze niż złe i przeszło to bez echa.Samochody na ulicach w Krakowie to główny truciciel i żadna zabudowa nie ma na to wpływu

Odpowiedz

;)

Sobota, 20 maja 2017, 12:20

Postawią nowe bloki ?

Odpowiedz

jędrek

Sobota, 20 maja 2017, 10:28

Zagospodarowanie po "krakosku" zalać betonem i kolejne betone straszydła postawić, żeby miasto śmierci się jeszcze gorzej przewietrzało Zabłocie było najlepsze jak nic się tam nie działo w latach 90 - spokój cisza. Rusz d.... mieszczuchu za miasto, w górę Wisły to może dostrzeżesz, że ma się z czego przewietrzać to chore miasto, przez cały rok wisi czarna czapa nad miastem i z Tyńca to widać jak na dłoni.

Odpowiedz

Papa

Sobota, 20 maja 2017, 01:02

A glupoty. Zablocie jeszcze pare lat temu to byla totalna ruina. Znowu na zachodzie nie maja az takiej cudownej architektury, a ta akurat w tych okolicach jest calkiem przyzwoita. Nie wiem co maja bloki do oddychania, bo to nie jest spalarnia smieci i zanieczyszczen powietrza nie emituja. Jedyny problem tam to przelotowka autostradowa do Rzeszowa. Wiec w zasadzie dopiero blizej torow jest troche spokoju.

Odpowiedz