|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W sobotę w Lesie Wolskim otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza

W zabytkowym Pawilonie Okocimskim mieszkańcy lasu razem z edukatorami będą opowiadać o przyrodzie. Nie zabraknie też warsztatów i spacerów przyrodniczych.

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

fot: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

- Dzięki specjalnemu ekspozytorowi w Centrum będziemy mogli dotykiem sprawdzić, jakie nasiona w lesie możemy spotkać. Wkładamy rączkę do takiego otworu i prosimy dzieci, żeby zgadywały, z jakiego nasiona pochodzi to coś, co mamy w środku. Pod klapką jest odpowiedź. Są nasiona dębu, żołędzie. W sąsiednim są orzechy laskowe z leszczyny. Kolejny ekspozytor rozwija historię nasion i pokazuje, jakie zwierzęta je zjadają - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej.

W "Symbiozie" są także tuby odsłuchowe, w których można słuchać głosów różnych zwierząt, na przykład kosa, lisa lub kuny. "Naszym celem edukacyjnym jest zmiana podejścia. Ktoś, kto nas odwiedzi i przejdzie z nami ścieżkę ekspozycyjną, ma nie być taki sam. Jego perspektywa ma się na tyle zmienić, żeby zrozumiał, że to nie on dominuje w świecie przyrody jako człowiek. On w lesie jest gościem" - dodaje Przyjemska-Grzesik.

Na dole Centrum znajduje się tajemnicze miejsce, które jest ulubionym miejscem wszystkich odwiedzających. To nora borsuka. "W naszej opowieści głosem borsuka jest Jerzy Stuhr. Jest tam jak w lesie. Jest całkowita ciemność, słyszymy tylko odgłosy lasu" - tłumaczy przedstawicielka Zarządu Zieleni Miejskiej.

Autorzy Centrum przekonują, że miejsce powstało przede wszystkim z myślą o najmłodszych. "To przyszłe pokolenie, które chcemy wyedukować. Ono też edukuje swoich rodziców. Dzieciaków w Krakowie mamy bardzo dużo. Zmiana perspektywy w ich przypadku pójdzie nam najprościej i przyniesie najlepsze efekty. Nie będziemy się musieli lękać o przyszłość naszej planety" - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

W okresie letnim z "Symbiozy", czyli Centrum Edukacji Przyrodniczej w Pawilonie Okocimskim, wypożyczać będzie można nieodpłatnie koce, leżaki czy książki o tematyce ekologicznej. Ekspozycję dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz osób niewidomych i niedowidzących.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ko)

100%
0%