|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W pierwszych wiosennych miesiącach w Krakowie skumulowały się remonty ulic i chodników

Jak informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, od marca udało się naprawić 43 z nich, w tym te, które od lat wołały o pomstę do nieba. Chodzi między innymi o ulice: Kocmyrzowską, Kijowską czy Lublańską. W sumie na ten cel, ZIKiT przeznaczy w tym roku około 75 milionów złotych.

Posłuchaj rozmowy Jakuba Kusego z Magdaleną Wasiak z ZIKiT-u

Remont ul. Czuchajowskiego. Fot. EW

Zapis rozmowy Jakuba Kusego z Magdaleną Wasiak z ZIKiT-u.

 

W marcu zaczęły się wiosenne remonty ulic, między innymi ulicy Opolskiej. Na jakim etapie teraz jesteśmy?

- Na fragmencie od ulicy Batalionu Skała AK do zakrętu za stacją paliw, dzisiaj zaczyna się asfaltowanie. To kluczowy moment na tej ulicy. Ruch samochodowy jest utrzymany. Jest ruch wahadłowy.

 

Jak długo to potrwa?

- Kilka dni. Potem zaczną się prace porządkowe, prace na zieleńcach. Te prace będą prowadzone poza jezdnią. Utrudnień nie będzie. Do 31 maja wykonawca ma zakończyć wszystkie prace związane z modernizacją ulicy Opolskiej.

 

To tylko jedna ulica z długiej listy ZIKiT-u. Co jeszcze?

- W sumie tych remontów rozpoczętych na wiosnę jest około 43. To ulice i chodniki. Najważniejsze teraz są ulice: Pallacha, Taklińskiego i Cechowa.

 

Pallacha to po sąsiedzku. To Prądnik Biały.

- Tak. Tutaj od kilku tygodni prowadzone są prace brukarskie. Te pobocza odzyskują blask. Kierowcy musieli jednak uwolnić te pobocza na kilka miesięcy. Te utrudnienia też się zakończą 31 maja.

 

Co z ulicą Taklińskiego?

- 15 czerwca rozpocznie się asfaltowanie. To będzie na odcinku, który w przyszłości będzie trasą dojazdową do stacji SKO. Teraz ogłoszony jest przetarg na korektę łuku, który odchodzi od ulicy Taklińskiego. Chodzi o łuk, o którym było głośno. Mieszkańcy Swoszowic prosili o wyprofilowanie go, bo dochodziło tam do wielu wypadków. Na 200-metrowym odcinku kierowcy nie ściągali nogi z gazu i zachowywali się jak na ulicy Zakopiańskiej. Ten zakręt stanowił dla nich wyrzutnię. Niedaleko jest przedszkole. Czekamy na rozstrzygnięcie przetargu. We wrześniu prace mają się tam zakończyć.

 

Na tej długiej liście są też wylotówki z miasta, między innymi ulica Kocmyrzowska. Ten remont dawał sie we znaki kierowcom. Widzę, że spore nakłady tam były, prawie milion złotych.

- Kilka odcinków było remontowanych. To zadania powierzone, ale nie tylko. O część odcinków apelowali mieszkańcy, między innymi w ramach budżetu obywatelskiego.

 

Do tego ulica Kijowska. 3 kilometry - 660 tysięcy.

- To jedna z większych inwestcyji. Ulica Kijowska to preludium do remontu ulicy Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej. To będzie dojazd i objazd do domów dla okolicznych mieszkańców.

 

Jak długo potrwa remont ulicy Królewskiej i ile będzie kosztował?

- W tej chwili czekamy na rozstrzygnięcie ofert. Zgłosiło się dwóch wykonawców. ZUE zaproponowało 76 milionów 900 tysięcy, Trakcja 75 milionów 700 tysięcy. Jeśli nie będzie odwołań, ZIKIT prześle tę ofertę do kontroli uprzedniej i mamy nadzieję, że te prace niebawem się rozpoczną.

 

Niebawem, czyli to perspektywa miesiąca? Dwóch?

- Do wakacji to będzie ten okres, kiedy na Królewskiej zacznie się dziać. To jest kwestia kilku tygodni. Wszystko zalezy od odwołań i procedur. 

 

Jak długo ten remont potrwa? Będzie wtedy wiele utrudnień.

- Około 12 miesięcy. Wykonawca się zobowiązał do tego, że po 10 miesiącach na tej trasie zostanie puszczony tramwaj. Najpierw będzie wymiana torowiska, potem będzie działanie po bokach. 

100%
0%