|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W muzeum archidiecezjalnym wystawa pamiątek po Janie Pawle II

Przedmioty osobiste papieża Jana Pawła II z różnych okresów jego posługi, a także dary otrzymane od wiernych znalazły się na wystawie w Muzeum Archidiecezji Krakowskiej, której wernisaż odbył się w czwartek.

By Pawel Swiegoda (Paberu) - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6630363

Ks. Jacek Kurzydło, dyrektor muzeum archidiecezjalnego w Krakowie, w którym zaprezentowano wystawę pt. "Pasterz" przypomniał, że jej wernisaż odbywa się w roku, w którym świętowane jest stulecie urodzin papieża.

"Karol Wojtyła jako ksiądz, biskup, arcybiskup i w końcu kardynał mieszkał w tym domu przez 17 lat. Oczekiwane jest zatem, aby wymowna rocznica stulecia jego urodzin obchodzona była w tym miejscu w sposób szczególny, wręcz rodzinny" - ocenił Kurzydło. Dodał, że "ekspozycja jest próbą przybliżenia najważniejszych wartości, którymi w życiu i posłudze kapłańskiej kierował się Karol Wojtyła, oraz najistotniejszych dla niego spraw".

Z kolei metropolita senior kard. Stanisław Dziwisz wskazywał na przywiązanie Jana Pawła II do tego miejsca - domu, w którym "było mu dobrze, bo wszyscy mieli tu łatwy dostęp do niego". W jego ocenie, okres, który Wojtyła spędził w Krakowie nie jest tak dobrze opisany jak czas jego pontyfikatu, dlatego ekspozycja ta jest potrzebna. "Ta wystawa jest bardzo dobrze przygotowana i odpowiada tytułowi: +Pasterz+. Św. Jan Paweł II był wyjątkowym pasterzem Archidiecezji Krakowskiej, a potem Kościoła powszechnego" - mówił.

Na wystawie znalazły się przedmioty osobiste Wojtyły z różnych okresów jego posługi, a także dary otrzymane od wiernych. Wśród eksponatów znalazły się m.in. stolik, fotel i klęcznik z kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, stroje papieża, rękawiczki i pończochy liturgiczne. Z kolei korytarz przed salą wystawową ozdobiły prace plastyczne, wykonane przez dzieci z różnych krajów, co przypominać ma o znaczeniu nauk papieża dla najmłodszych pokoleń.

 

PAP/bp

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

67%
33%