|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W krakowskiej kurii zaprezentowano książkę “Karol Wojtyła – dzieła literackie i teatralne”

"Ciągle jestem na tym samym brzegu" - to nigdy niepublikowany utwór Karola Wojtyły. Znajduje się on w książce “Karol Wojtyła – dzieła literackie i teatralne”. Nad jego krytycznym wydaniem od blisko 5 lat pracował zespół badaczy z Krakowa i Warszawy. W krakowskiej kurii odbyła się premiera juweniliów - utworów powstałych w latach 1938 - 1946, czyli do momentu święceń kapłańskich Karola Wojtyły.

Posłuchaj co mówi prof. Jacek Popiel z UJ

fot: PAP/Jacek Bednarczyk

- To była żmudna, edytorska praca. W przypadku krytycznego wydania doszliśmy do wniosku, że należy porównać rękopisy z maszynopisami i maszynopisy między sobą, żeby zobaczyć jakie poprawki były wprowadzane. To bardzo żmudna praca. Najbardziej żmudna praca była w przypadku tekstu, który opracowała w I tomie Anna Karolina Ostrowska. Ten tekst do tej pory nie był nigdy publikowany "Ciągle jestem na tym samym brzegu". To nie jest tytuł. To incipit. Nie wiemy zatem jaki byłby tytuł - mówi prof. Jacek Popiel z UJ, odpowiedzialny za pierwsze w Polsce krytyczne wydanie dzieł literackich przyszłego papieża.
 
Nieznana proza poetycka "Ciągle jestem na tym samym brzegu" mówi o rezygnacji z życia rodzinnego na rzecz wyboru kapłaństwa. Utwory znajdujące się w I tomie zostały wydane chronologicznie. "To zmienia perspektywę i wiele mówi o życiu wewnętrznym przyszłego papieża. Porównywane tego z poprzednimi wydaniami Znaku da czytelnikowi szansę spojrzenia, jak my te teksty trochę inaczej odczytaliśmy. To bardzo ważne świadectwo w biografii Karola Wojtyły, jako człowieka, który potem będzie kapłanem i papieżem" - dodaje prof. Jacek Popiel.
 
 
Prezentacja pierwszego tomu książki “Karol Wojtyła – dzieła literackie i teatralne” odbyła się w Kurii Metropolitalnej. Kolejny tom ma ukazać się pod koniec tego roku, a część trzecia przed majem 2020 roku, kiedy przypada 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Krytyczne wydanie dzieł literackich ukazuje się w wydawnictwie Znak.  
 
 
 
 
 
 
 
(Anna Kluz-Łoś/ko)
100%
0%