|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

III Małopolski Kongres Kobiet "Wberw stereotypom"

Rzadko się zdarza, aby w jednym miejscu i w jednym czasie znalazło się równocześnie tak dużo pań. Ponad 1500 osób wzięło udział w 3-cim Małopolskim Kongresie Kobiet. Spotkanie zogranizowano w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak co roku - przed budynkiem pikietowali przeciwnicy... aborcji. Mieli ze sobą transparenty i rozdawali ulotki.

Posłuchaj co mówi Małgorzata Jantos, krakowska radna i główna organizatorka kongresu

Fot.M.Skowronek

W Kongresie wzięły  udział kobiety młodsze i starsze, znane i mniej znane, przedstawicielki różnych zawodów, na przykład policjantki, a także... gospodynie wiejskie. Sobota upłynęła pod znakiem wykładów, warsztatów i paneli dyskusyjnych na wszelkie bliskie kobietom tematy...

- Od wieków w kulturze jest tak, że mężczyźni i kobiety spotykają się oddzielnie - przekonuje Małgorzata Jantos, krakowska radna i główna organizatorka Małopolskiego Kongresu - Kiedyś panie spotykały się na skubaniu pierza, w kilka osób. A my mamy tu skubanie pierza na 1500 osób - śmieje się - Rozmawiamy na wszystkie tematy dotyczące kobiet: od profilaktyki raka piersi, po łączenie pracy zawodowej z wychowaniem dzieci i tego czy potrzebujemy wsparcia od rządu i jakiego wsparcia potrzebujemy.

- Jestem po raz pierwszy na Kongresie Kobiet i w ogóle na jakimkolwiek tego typu spotkaniu - mówi jedna z młodych uczestniczek - Przyszłam z ciekawości. Chcę zobaczyć czy to, co się tutaj dzieje, przyda mi się w życiu. Mam nadzieję, że czymś mnie organizatorzy zaskoczą...

- Cieszymy się, że Kongresy Kobiet poświęcony jest nie tylko kobietom sukcesu z miast, ale że organizatorzy kierują swoją uwagę także na mniejsze miejscowości i wioski - mówią z kolei panie z koła gospodyń wiejskich z gminy Igołomia-Wawrzeńczyce - Koła gospodyń nie tylko tańczą i śpiewają, ale mają też wiele ciekawych rzeczy do zaprezentowania. Prowadzimy galerie sztuki i różne ciekawe spotkania. I mamy mnóstwo energii. Dla nas  Kongres Kobiet to okazja do spotkań, wymiany pasji i doświadczeń.

Kongres otworzył wykład prof. Jerzego Vetulaniego "Mózg kobiety - mózg mężczyzny: równe, ale różne". Wśród kilkudziesięciu prelekcji i paneli, były te poświęcone pracy zawodowej. Był wykład o autoprezentacji, a możliwości wyrażania siebie głosem, gestem i strojem. Można było nawet przynieść własne CV, które oceniali eksperci.

Organizatorzy przyznali też tytuł "wybitnej Małopolanki" dr Annie Chrapuście, znanej mikrochirurg pochodzącej z Limanowej, a pracującej obecnie w szpitalu Rydygiera w Krakowie.

Maciej Skowronek/kw

39%
61%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 12

nina

Poniedziałek, 29 lutego 2016, 22:22

@zdykowa

Tak, byłam ciekawa na co idą pieniądze podatników i pewnie z UE. To moja cała ciekawość. Po przeczytaniu tekstu autorstwa "by Maciej Skowronek/kw" doszłam do wniosku, że poza wiadomością zawartą w ostatnim zdaniu, o uhonorowaniu dr Anny Chrapusty, znanej mikrochirurg, nic znaczącego nie miało tam miejsca. Szkoda środków, które można było przeznaczyć na chorujące dzieci i innych potrzebujących. A facet "tańczący vel ćwiczący" na rurze do takich chyba nie należał! Cóż, wieści o "atrakcjach" owego Kongresu szybko się rozchodzą. Rozumiem, że to był występ "zamiast rajstop i goździków" na 8 marca. Rozumiem, że bawiła się pani, Pani Zdykowa, przednio. Gratuluję i nie zazdroszczę (uprzedzając Pani ewentualną sugestię na ten temat). Bez odbioru.

Odpowiedz

Twój ginekolog

Poniedziałek, 29 lutego 2016, 12:24

Na początku było 900 osób.... ;-)

Odpowiedz

zdykowa

Niedziela, 28 lutego 2016, 22:45

@Nina

Jak jesteś Kobieto taka ciekawa - to trzeba było być :)

Odpowiedz

LOL

Niedziela, 28 lutego 2016, 21:55

Tiaaa. Ja na innych widzę osobników obu płci.

Odpowiedz

Nina

Niedziela, 28 lutego 2016, 21:51

1. W sobotę była wspaniała pogoda! więcej sensu miałoby spędzenie tego czasu w terenie ;) 2. patrząc na te zdjęcia mam jedno skojarzenie - scena z kultowej "Seksmisji"! Kto widział, wie... 3. Ciekawe ile z tych kobiet przybyło tam tylko i wyłącznie z powodu Leszka Możdżera?

Odpowiedz

Niedziela, 28 lutego 2016, 18:28

@LOL

MJ. Kongresami mężczyzn są wszystkie inne kongresy.

Odpowiedz

LOL

Niedziela, 28 lutego 2016, 12:43

Słyszał kto kiedy o kongresie mężczyzn?

Odpowiedz

słuchacz

Niedziela, 28 lutego 2016, 10:01

Kobiety na traktory ! :)

Odpowiedz

Jan

Sobota, 27 lutego 2016, 23:18

@.

takie kongresy trzeba organizować choćby z powodu komentarzy poniżej

Odpowiedz

Gaga

Sobota, 27 lutego 2016, 21:39

Fajnie,chętnie wzięłabym udział :)

Odpowiedz

.

Sobota, 27 lutego 2016, 18:07

Tego typu seksistowskie imprezy powinny być zakazane. Przecież to jest działanie szowinistyczne i nie mające nic wspólnego z równością płci. Gdzie feministki? Dlaczego nie protestują, ze organizuje się kongresy ze względu na płeć, a nie inteligencję, czy zdolności.

Odpowiedz

KH

Sobota, 27 lutego 2016, 15:42

Są zajęcia z gotowania i ze zmywania mopem?

Odpowiedz