|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Krakowie rusza wielki przegląd przejść dla pieszych

Specjaliści od bezpieczeństwa ruchu drogowego przez trzy miesiące będą monitorowali sytuację w 61 miejscach w całym mieście. Chodzi o przejścia dla pieszych, które są niebezpieczne, z którymi coś trzeba zrobić, aby piesi mieli większy komfort i przede wszystkim, by nie dochodziło do wypadków. To kolejny element działań krakowskiego ZIKiT-u, który ma ułatwić - jak to się po krakowsku mówi - "chodzenie na nogach".

Posłuchaj o kontrolach przejść dla pieszych

fot: M. Skowronek

 

- Często przechodzę przez przejście na skrzyżowaniu ulic Meissnera i Chałupnika. Jest trudno. Kierowcy się nie zatrzymują i trzeba czekać. Jest też strach. Było tutaj kilka wypadków. Ciężko jest przejść, ale się da. Nie ma tu świateł, ale chyba powinny być - mówią mieszkańcy krakowskiej Olszy. 

Jak podkreśla Magdalena Wasiak z krakowskiego ZIKiT-u, inpektorzy wyznaczyli w sumie 61 przejść. To miejsca, o które prosili mieszkańcy i radni dzielnicowi. Chodzi o stworzenie tam takich przestrzeni, gdzie pieszy będzie mógł przejść na drugą stronę. "Chodzi między o ulice: Armii Krajowej, Meissnera, Krupniczą, Na Zjeździe. Na ulicy Andersa wytypowano aż 23 punkty, gdzie przejść nie ma, ale piesi tam przechodzą na dziko. Trzeba to przeanalizować" - mówi Wasiak.

Po co do takiej pracy są specjalni eksperci? "Inspektorzy ZIKiT robią to na bieżąco. Takie audyty są prowadzone na całym świecie. To punkt wyjścia osób, które świeżym okiem patrzą na miejsca i proponują takie roziwązania, które jeszcze nie są stosowane w danym miejscu" - dodaje przedstawicielka ZIKiT-u.

- Dostaliśmy wyznaczone przez ZIKiT miejsca przejść pieszych, które mają być poddane audytowi. Zespoły audytorskie pojawią się tu za dnia i po zmierzchu, żeby dokonać oceny zagrożeń, ocenić działanie tego przejścia, znaleźć elementy, które można poprawić, żeby było bezpieczniej. Będzie kontrola prędkości pojazdów, natężenia ruchu pieszego. Dowiemy się kto przechodzi przez przejście, w jakim wieku, jacy to są piesi. Badanie będzie miało na celu opracowanie indywidualnych zaleceń dla każdego z przejść. To umożliwi poprawę bezpieczeństwa pieszych - tłumaczy Iwona Gryglak, kierownik zespołu audytorskiego.

ZIKiT-owi marzy się, aby w Krakowie - w miarę możliwości - liczba wypadków z udziałem pieszych spadła do zera. O taki wynik będzie trudno, ale wspomniane badania przejść dla pieszych i wprowadzenie rozwiązań, które zalecą eksperci powinny te statystyki poprawić.

 

 

 

(Maciej Skowronek/ko)

60%
40%