Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Krakowie ruszył dwudniowy kongres Impact 2018

  • Kraków
  • date_range Środa, 2018.06.13 07:07 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:34 )
Kongres Impact 2018 poświęcony jest gospodarce cyfrowej i jej przyszłości. O nowych technologiach, cyfryzacji i nowoczesnej gospodarce rozmawiają prezesi światowych koncernów, politycy, naukowcy oraz twórcy startupów. "Podczas kongresu zostanie podsumowany program dla startupów - Start In Poland. Mamy się czym pochwalić, co zrobiliśmy dla tego rynku w Polsce. Impact 2018 to też miejsce, gdzie chcielibyśmy ogłosić kolejne konkursy" - zapowiada minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz.

fot: M. Bartkowicz

Posłuchaj co mówi minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz

Geniusz polskiej technologii, który kiedyś musiał emigrować za granicę, dziś może rozwijać się w Polsce - powiedział podczas kongresu Impact 2018 w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

"Dzisiaj przed nami jest wspaniały czas, bo geniusz polskiej technologii, polskiej techniki - wcześniej, w poprzednich rewolucjach przemysłowych, chociażby w tragicznym wieku XX., musiał emigrować, (...) wtedy zaangażowany za granicą - dzisiaj może rozwijać się w Polsce, we współpracy ze wszystkimi twórcami, start-upami całego świata" - powiedział w środę premier.

Wymienił przykłady polskich naukowców, którzy przyczynili się do budowy potęgi technologicznej Stanów Zjednoczonych, takich jak Mieczysław Bekker, twórca pojazdu księżycowego i Jacek Trzmiel, współtwórca rewolucji mikrokomputerowej w Dolinie Krzemowej.

Morawiecki podkreślił, że warunki do takiego rozwoju są w Polsce coraz lepsze, z czego się cieszy. Wskazał na Polski Fundusz Rozwoju, który utworzył PFR Venture - fundusz rozwijający współpracę z innymi funduszami i start-upami w zakresie rozwoju najnowszych technologii.

"Wszystkie start-upy, wszystkich innowatorów technologicznych zapraszamy do Polski. Jest wiele możliwości, poprzez nasze programy współpracy z dużymi przedsiębiorstwami, rozwoju waszych technologii" – zachęcał.

Zwrócił uwagę na "pewien szczególny program", który został zainicjowany kilka dni temu - GovTech Polska. Według niego najbardziej zwinne, najbardziej technologicznie zaawansowane rządy świata, do których my też chcemy się zaliczać, budują przestrzeń rozwoju swoich usług dla obywateli i przedsiębiorców poprzez tworzenie platform innowacyjnych, platform rozwoju różnego rodzaju zmian w zakresie służby zdrowia, finansów publicznych, edukacji, obrony itp.

"My jesteśmy po pierwszych takich przedbiegach (...) w tym temacie" - zaznaczył premier. Wyjaśnił, że polska administracja publiczna, jako jedna z pierwszych na świecie, zaangażowała się w dyskusję i praktyczne zadania z różnymi grupami developerów, inżynierów softwarowych w obszarze administracji publicznej.

Morawiecki przypomniał, że w październiku ub.r. odbył się w Krakowie największy stacjonarny hackaton (zawody dla programistów – przy. PAP), gdzie resort finansów, którym w tym czasie kierował, poszukiwał zdolnych informatyków, aby pracowali nad uszczelnianiem systemu podatkowego w Polsce.

Dzięki wykorzystaniu analizy danych – zaznaczył premier - "osiągnęliśmy gigantyczny sukces w zwycięstwach z mafiami VAT-owskimi, w zwycięstwach z przestępcami podatkowymi, a to stworzyło mały cud gospodarczy Polski, w którym dzisiaj mamy szanse funkcjonować".

Premier zwrócił uwagę, że w Polsce potrzeba platform, które wesprą rozwój nowych rozwiązań. "Jestem wdzięczny tym różnym start-upom, tym różnym wspaniałym innowatorom, bo dzięki nim już w pierwszym roku funkcjonowania tej współpracy udało nam się uszczelnić system podatkowy w Ministerstwie Finansów i zaoszczędzić ok. 0,5 mld dolarów" – dodał.

"To wielka kwota, którą możemy angażować w rozwój edukacji, nauki i pokazuje, czym jest współpraca ze środowiskiem technologicznym, środowiskiem zaawansowanych technologii" – podkreślił.

Premier dodał, że "coraz więcej (...) zamówień publicznych przesuwamy w kierunku małych i średnich firm, w kierunku strat-upów, wierząc w to, że te rozwiązania będą unowocześniały polską gospodarkę i całą pracę rządu, administracji publicznej". Zachęcał do współpracy w ramach programu GovTech. Jak mówił, zawiera on m.in. rozwiązania dotyczące tego, jak skracać kolejki do lekarzy, usprawniając dostępność, jak poprawiać system podatkowy, tworząc lepsze warunki do rozwoju różnego rodzaju przedsiębiorcom.

"Wierzę w to, że zbudujemy razem z wami lepszy świat. Chcę, żeby ci silniejsi, ci wielcy, wielkie korporacje, wielkie państwa, wielkie armie tego świata były ukierunkowane w stronę dobra, współpracy, kooperacji, wspierania tych słabszych, wspierania tych bardziej poszkodowanych. To jest świat, który my chcemy budować tutaj w Polsce. To jest świat, który budujemy przez współpracę z takimi przedsiębiorcami, jak wy, jak państwo. To jest nasze zobowiązanie wobec środowisk z małych, zwinnych, technologicznie zaawansowanych środowisk i przedsiębiorców, żeby rzeczywiście tworzyć coraz lepszy świat" - podsumował.

 

Posłuchaj materiału Jacka Bańki o robocie Sophii
Startupy, gospodarka przyszłości i humanoidalne roboty na Impact 2018

Podczas otwarcia krakowskiej konferencji zaprezentowała się Sophia - najnowszy i najbardziej zaawansowany humanoidalny robot opracowany przez firmę Hanson Robotics z Hong Kongu. Humanoid najpierw udzielił krótkiego wywiadu, potem wziął udział w debacie poświęconej roli kobiet w życiu zawodowym, a następnie w internetowym czacie. Obecność Sophii na krakowskim kongresie wywołała sporo zamieszania i dyskusji. 

 Jarosław Gowin w rozmowie z Radiem Kraków: "Sztuczna inteligencja to szansa, nie zagrożenie"

Podczas konferencji szef resortu nauki Jarosław Gowin ogłosił utworzenie jeszcze w tym roku narodowego programu budowy sztucznej inteligencji. Wcześniej taki cel postawiły przed sobą Chiny, a w Europie Niemcy i Francja. Według prognoz wprowadzanie nowatorskich rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji spowoduje w perspektywie kilkunastu lat 30-procentową redukcję miejsc pracy.

Dwudniowa konferencja Impact'18 jest poświęcona przyszłości gospodarki opartej o rewolucję cyfrową. Według organizatorów bierze w niej udział 6 tysięcy gości, 250 mówców, w tym przedstawiciele rządu.

Wśród tematów konferencji znalazły się m.in. technologia 5G i przyszłość Internetu Wszystkiego (IoE), przemysł 4.0, fintech, science to business, cyfrowe państwo, biotechnologia i e-zdrowie, transport, energia i środowisko, e-commerce.

 

 

 

RK/PAP/ko

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 09:12

    W Szczecinie chcemy zmazać plamę

  • 08:48

    20-latek, aby ukryć narkotyki, postanowił zakopać je w ziemi

  • 07:17

    Synoptyk IMGW: przelotne opady deszczu, w górach śniegu, w centrum kraju - burze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię