|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Szkoła Podstawowa nr 2 w Krakowie zawiesza zajęcia dla klas 4-8

Powód? Braki kadrowe wśród nauczycieli. Jak informuje dyrekcja, ponad 40 procent pedagogów uczących w tych klasach jest na zwolnieniach lub przebywa na kwarantannie. Z tego powodu na trzy dni zawieszono zajęcia dla uczniów.

posłuchaj Jolanty Gajęckiej

Zdjęcie ilustracyjne. / fot: M. Masztalerz

Do końca tygodnia uczniowie 31 klas mają de facto wolne od szkoły. Dyrekcja tłumaczy, że nie jest w stanie zapewnić nawet wystarczającej liczby zastępstw w sytuacji kiedy w pracy jest tylko 26 nauczycieli prowadzących lekcje w tych oddziałach.

W opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie Jolanta Gajęcka wyjaśnia, że nie mogła też wprowadzić nauczania hybrydowego ani zdalnego, ponieważ liczba zakażeń koronawirusem w szkole jest niewielka i w tej sytuacji sanepid nie zezwoliłby na prowadzenie zajęć w taki sposób. Dlatego też zdecydowała się skorzystać z jedynej możliwość,i jaką daje jej prawo i po konsultacji z władzami miasta zdecydowała, że z powodu braków kadrowych przez najbliższe 3 dni zajęć dla uczniów klas od 4 do 8 po prostu nie będzie.

Dyrektorzy szkół nie mogą samodzielnie decydować o zmianie sposobu nauczania, bo musi zezwolić na to sanepid. W przypadku szkoły podstawowej nr 2 liczba zakażeń koronawirusem jest na tyle mała, że sanepid takiej zgody mógłby nie udzielić. W podobnej sytuacji jest kilkanaście innych krakowskich podstawówek. Jak mówi Ewa Całus - dyrektorka Wydziału Edukacji w krakowskim magistracie - obecne prawo nie daje dyrektorom możliwości szybkiego reagowania. Nauczyciele mają za małą elastyczność działania - sytuacja zmienia się dynamicznie, nauczyciele chorują, a dyrektor nie może reagować - podkreśla.

Według danych gromadzonych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w całym województwie do czasowego zawieszenia zajęć zmuszonych było kilkuset dyrektorów szkół podstawowych. Jak mówi Arkadiusz Boroń - prezes małopolskiego ZNP - zawieszenie lekcji w sytuacji braków kadrowych to jedyne zgodne z prawem rozwiązanie.

Dodał, że w tym momencie w Małopolsce na zwolnienia lekarskie  z różnych powodów codziennie przechodzi około 200 nauczycieli, co bez zmiany prawa doprowadzi do paraliżu w edukacji.

Zmierzamy do szkolnego lockdownu, przed czym ZNP już ostrzegał. Nie chodzi o to, że będzie nauczanie zdalne, czy hybrydowe, ale o to, że po prostu nie będzie nauczycieli. Jeżeli dyrektor nie może zapewnić zajęć zgodnie z warunkami bezpieczeństwa i higieny, to po prostu je zawiesza. Nie ma wyjścia.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że prawdopodobnie jeszcze dziś zapadnie decyzja o zmianie formy nauczania na lekcje zdalne lub hybrydowe również w starszych klasach szkoły podstawowej.A to oznacza, że ze stacjonarnej nauki korzystaliby jedynie uczniowie nauczania początkowego oraz przedszkolaki.

 

 

 

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Joanna Orszulak/ko/bp

75%
25%