|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Straż Graniczna na lotnisku ma nowy specjalistyczny sprzęt

Straż Graniczna w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice otrzymała we wtorek specjalistyczny sprzęt do działań pirotechnicznych oraz wspomagający kontrolę graniczną. Łączna wartość urządzeń przekazanych przez wojewodę małopolskiego to blisko 3 mln zł.

Posłuchaj materiału Bartłomieja Grzankowskiego

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Placówka Straży Granicznej wzbogaciła się m.in. o ciężki kombinezon przeciwwybuchowy, który jest podstawowym elementem zabezpieczającym funkcjonariusza podejmującego interwencję pirotechniczną. Otrzymała także system rentgenowski służący do bezinwazyjnego sprawdzenia zawartości pozostawionego bagażu, paczki czy też innego przedmiotu oraz celowniki holograficzne z przystawką optyczną.

Podczas wtorkowej uroczystości wojewoda małopolski Piotr Ćwik przekazał w użytkowanie lotniskowej placówce Straży Granicznej także system kontroli radiometrycznej, pozwalający na wykrywanie źródeł promieniotwórczych.

Jego zainstalowanie w porcie lotniczym wynika z memorandum do porozumienia między polskimi MSWiA i Ministerstwem Finansów oraz amerykańskim Departamentem Energii dotyczącego współpracy przy zwalczaniu nielegalnego obrotu materiałami jądrowymi i innymi materiałami radioaktywnymi.

W myśl porozumienia, strona amerykańska bezpłatnie dostarcza i instaluje sprzęt do wykrywania źródeł promieniotwórczych, natomiast strona polska zobowiązana jest do sfinansowania podatku VAT opłaconego w Polsce. Urządzenia zostały zainstalowane na kierunku przylotowym Non Schengen w Kraków Aiport.

„Sprzęt, który mam przyjemność przekazać jest niezbędnym wsparciem technicznym i uzupełnieniem umiejętności funkcjonariuszy Straży Granicznej” - powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Jak zaznaczył, praca Straży Granicznej w porcie lotniczym ma nieocenione znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich podróżujących, a także pracowników lotniska oraz samych funkcjonariuszy.

Płk SG Stanisław Laciuga, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, w którego strukturach znajduje się placówka w Krakowie-Balicach ocenił, że sprzęt, o który się ona wzbogaciła podniesie poziom bezpieczeństwa na lotnisku.

"Jest to dla nas olbrzymie wsparcie, tym bardziej ważne, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów w komunikacji lotniczej spoczywa na Straży Granicznej każdego dnia” - zaznaczył komendant.

Łączna wartość pozyskanego na rzecz placówki Straży Granicznej wyposażenia wynosi blisko 3 mln zł, z czego połowę stanowi kwota wydatkowana przez wojewodę małopolskiego.

 

 

Bartłomiej Grzankowski,PAP/jgk

 

67%
33%