|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Są wyniki pierwszych kontroli krakowskich kominów za pomocą dronów

W Katowicach już po godzinie wręczono pierwszy mandat, w Krakowie przez 4 dni nie wykryto żadnych zanieczyszczeń. Są wyniki pierwszych kontroli krakowskich kominów za pomocą dronów. Podczas sześciu przelotów w drugiej połowie marca przebadano ponad 600 lokalizacji. Jednak jak mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw smogu, nie wykryto, aby w jakimkolwiek miejscu palono śmieciami lub niebezpiecznymi substancjami.

Posłuchaj co mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw smogu

Fot. arch. Marka Lasyka

Według Andrzeja Guły z Krakowskiego Alarmu Smogowego sukcesem jest już samo to, że Kraków rozpoczął kontrole dronami, ale zaczęło sie w niefortunnym okresie, bo nie ma sensu robić badań kiedy jest ciepło i w piecach się nie pali...

Z tymi temperaturami na plusie to jednak mała przesada, ponieważ w ciągu tych kilku dni było kilka stopni poniżej zera -  zauważa
Paweł Ścigalski doradca prezydenta do spraw smogu. Połowa marca to nie jest czas, kiedy jest bardzo zimno. Tę sytuację odbieram jednak pozytywnie. To efekt tego, że w Krakowie wieloletnie edukacja, związana z kwestiami zanieczyszczenia powietrza, daje efekty - przekonuje Ścigalski. 

Czy to jednak znaczy, że w odróżnieniu od Katowic, w Krakowie prawie nikt nie pali w piecu śmieciami? To też chyba za daleko idąca teza. Jak przyznaje doktor Jakub Bartyzel z Akademii Górniczo-Hutniczej pora mimo wszystko była niefortunna: Jeśli ktoś pali śmieciami, to robi to zazwyczaj na początku sezonu grzewczego, a nie pod koniec.I dlatego też jak dodaje Bartyzel w styczniu na pewno te pomiary byłyby skuteczniejsze.

Tak jak to było w Katowicach, kiedy w ciągu dziesięciu nalotów wręczono pięć mandatów. Niby też nie dużo, ale jak przekonuje Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego, takie kontrole mają też inną pozytywną cechę co widać już właśnie na Śląsku: pojawiła sie informacja, że nad Katowicami lata dron, więc mieszkańcy zastanawiają sie, czy wrzucić śmieci do pieca - Wielki Brat czuwa...

Według krakowskiego radnego Łukasza Wantucha to główny powód dlaczego Straż Miejska uzbrojona w drony nie złapała w Krakowie nikogo za rękę - i dlatego warto cały czas w ten sposób kontroli inwestować: w przyszłym sezonie drony będa latać przez cały sezon grzewczy nad Krakowem. To wielki sukces i znakomicie wydane pieniądze...

Z tym ogromnym sukcesem jednak bym się tak nie rozpędzał -  zauważa Jakub Bartyzel z AGH -  dronom ciężko może być odróżnić zanieczyszczenia po spalaniu węglem od tych po paleniu śmieciami. Stężenia na wylocie z komina muszą być wysokie, a i dron musi podlecieć naprawdę blisko. Drony mogą jednak kazać się kluczowe od września przyszłego roku kiedy wejdzie w życie uchwała antysmogowa i palenie węglem będzie całkowicie zakazane: odróżnienie czy ogrzewanie jest gazowe, czy na paliwa stałe jest bardzo proste...

I z tym zgadzają się już wszyscy i naukowcy, i Krakowski Alarm Smogowy i urzędnicy.  

 

Drony sprawdzały domy krakowian w dzielnicach: Stary Bieżanów, Kliny Borkowskie, Skotniki, Wróblowice oraz Witkowice. Dokładne wyniki będą znane w połowie maja.

A kolejne kontrole krakowskich kominów za pomocą dronów odbędą się w następnym sezonie grzewczym, w połowie października.

 

 

(Tomasz Bździkot/ko/bp)

58%
42%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 14

kl

Środa, 4 kwietnia 2018, 15:08

dzisiaj jest straszny smog w krakowie tm 20 STOPNI NIKT NIE PALI W PIECU i na co zgonia gdzie sa pieniadze na termomodernizacje unia na to dala proponuja JAWOR a kto to bedzie do smierci splacal kdzie dla krakowa piece 5 generacji dyktatura gazowa niech zbadaja dym gazowy 100 % gorszy od dobrej jakosci wegla

Odpowiedz

Krak

Środa, 4 kwietnia 2018, 11:52

Powstały organizacje, które podobno walczą o dobre powietrze,. a przy okazji szukają dla siebie ciepłych posadek. Ciekawy jestem co będzie jak zlikwiduje się wszystkie piece, a smog w Krakowie będzie się utrzymywał? Uważam, że wtedy tych wszystkich nawiedzonych "antysmodziaży" powinno się przykładnie ukarać i zbadać ich powiązania z lobby gazowym. Spaliny z gazu też są niebezpieczne dla zdrowia.

Odpowiedz

wielkie oszustwo

Wtorek, 3 kwietnia 2018, 23:05

Pisałem już kiedyś, ze cała ta akcja ze smogiem w Krakowie to wymysł lobby piecowego. Są dopłaty na piece, więc łatwo można zarobić. Trzeba tylko zrobić dobry marketing i okłamywać ich regularnie, ze smog jest spowodowany przez piece. Tymczasem akcja z dronami pokazała, że to wierutna bzdura i jeśli jest podwyższone zanieczyszczenie PM10, to wynika ono z zupełnie innych czynników. Tymczasem według badań średniej długości życia w miastach Polski, najdłużej żyje się w ... Krakowie.

Odpowiedz

ab

Wtorek, 3 kwietnia 2018, 20:54

@antysmog

W paleniu syfem przodują mieszkańcy Zabierzowa.

Odpowiedz

ab

Wtorek, 3 kwietnia 2018, 20:52

@pf

Buduje się bloki mieszkalne, bo to się opłaci. Dróg, ulic i parkingów nie buduje się , bo to się nie opłaci. Tyle w temacie parkowania w Krakowie.

Odpowiedz

gh

Wtorek, 3 kwietnia 2018, 19:08

F-16 MAJA WIEKSZY ZASIEG PODATNIKOW Z KRAKOWA NA TO STAC

Odpowiedz

kj

Wtorek, 3 kwietnia 2018, 18:12

to wstyd nawet putin ma normalniejsze zasady pan duda bedzie sie w piekle smazył za ustawe o zakazie palenia dobrym weglem i dobrym drewnem w krakowie w piecach 5 generacji to tak samo mozna zakazac gotowania w domu tylko zrobic nakaz chodzenia na obiady do wierzynka

Odpowiedz

pf

Wtorek, 3 kwietnia 2018, 17:58

Dzisiaj. Jazda autem do centrum, musiałem odebrać sporawej wielkości przedmioty. W centrum dwie rundki honorowe w poszukiwaniu jakiegokolwiek miejsca do zaparkowania. Ile wyprodukowałem spalin? Ilu takich jak ja nasmrodziło ponad miarę? Ile ogólnodostępnych parkingów jest w mieście? Zikit się zachowuje, jakby ludzie robili mu na złość jeżdżąc autami, a chyba jest odwrotnie.

Odpowiedz

Wtorek, 3 kwietnia 2018, 17:39

Wybierzcie się do Kalwarii Zebrzydowskiej albo Chrzanowa, tam to by drony miały robotę!!!

Odpowiedz

Seba

Wtorek, 3 kwietnia 2018, 15:09

Godziny pomiarów mają tutaj znaczące przełożenie na wyniki. Dodatkowo wiadomo że w mieście nie jest tak źle jak w okolicznych wioskach. Samochody zostawiłbym na końcu ponieważ w lecie też jeżdżą a tak tragicznych wyników jakości powietrza jakoś niema.

Odpowiedz

Wtorek, 3 kwietnia 2018, 13:58

Zakaz diesli w centrum, wjazd tylko aut z norma euro 6 - skoro to nie ogrzewanie to mamy winnego smogu: Motoryzacje ponad normy i ponad zdrowy rozum

Odpowiedz

antysmog

Wtorek, 3 kwietnia 2018, 13:32

Poprosze o kontrole w miejscowosciach pod krakowem zabierzow , rudawa co niekturzey sasiedzi notorycznie spalaja smieci !!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

Folunat

Wtorek, 3 kwietnia 2018, 13:19

Bo w Krakowie lud jest już naprawdę dobrze uświadomiony i palenie śmieciami praktykuje już naprawdę najgorsza hołota, na którą trudno trafić. Dlatego czas się wziąć za wioski wokół.

Odpowiedz

XYZ

Wtorek, 3 kwietnia 2018, 11:46

Ogólnie można powiedzieć: PORAŻKA! Wybierzcie sie tym dronem na wioski, do małych miasteczek a NIE marnujcie środków na Kraków.

Odpowiedz