Wtorek, 3 kwietnia 2018, 11:19
Fot. arch. Marka Lasyka
Według Andrzeja Guły z Krakowskiego Alarmu Smogowego sukcesem jest już samo to, że Kraków rozpoczął kontrole dronami, ale zaczęło sie w niefortunnym okresie, bo nie ma sensu robić badań kiedy jest ciepło i w piecach się nie pali...
Z tymi temperaturami na plusie to jednak mała przesada, ponieważ w ciągu tych kilku dni było kilka stopni poniżej zera - zauważa
Paweł Ścigalski doradca prezydenta do spraw smogu. Połowa marca to nie jest czas, kiedy jest bardzo zimno. Tę sytuację odbieram jednak pozytywnie. To efekt tego, że w Krakowie wieloletnie edukacja, związana z kwestiami zanieczyszczenia powietrza, daje efekty - przekonuje Ścigalski.
Czy to jednak znaczy, że w odróżnieniu od Katowic, w Krakowie prawie nikt nie pali w piecu śmieciami? To też chyba za daleko idąca teza. Jak przyznaje doktor Jakub Bartyzel z Akademii Górniczo-Hutniczej pora mimo wszystko była niefortunna: Jeśli ktoś pali śmieciami, to robi to zazwyczaj na początku sezonu grzewczego, a nie pod koniec.I dlatego też jak dodaje Bartyzel w styczniu na pewno te pomiary byłyby skuteczniejsze.
Tak jak to było w Katowicach, kiedy w ciągu dziesięciu nalotów wręczono pięć mandatów. Niby też nie dużo, ale jak przekonuje Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego, takie kontrole mają też inną pozytywną cechę co widać już właśnie na Śląsku: pojawiła sie informacja, że nad Katowicami lata dron, więc mieszkańcy zastanawiają sie, czy wrzucić śmieci do pieca - Wielki Brat czuwa...
Według krakowskiego radnego Łukasza Wantucha to główny powód dlaczego Straż Miejska uzbrojona w drony nie złapała w Krakowie nikogo za rękę - i dlatego warto cały czas w ten sposób kontroli inwestować: w przyszłym sezonie drony będa latać przez cały sezon grzewczy nad Krakowem. To wielki sukces i znakomicie wydane pieniądze...
Z tym ogromnym sukcesem jednak bym się tak nie rozpędzał - zauważa Jakub Bartyzel z AGH - dronom ciężko może być odróżnić zanieczyszczenia po spalaniu węglem od tych po paleniu śmieciami. Stężenia na wylocie z komina muszą być wysokie, a i dron musi podlecieć naprawdę blisko. Drony mogą jednak kazać się kluczowe od września przyszłego roku kiedy wejdzie w życie uchwała antysmogowa i palenie węglem będzie całkowicie zakazane: odróżnienie czy ogrzewanie jest gazowe, czy na paliwa stałe jest bardzo proste...
I z tym zgadzają się już wszyscy i naukowcy, i Krakowski Alarm Smogowy i urzędnicy.
Drony sprawdzały domy krakowian w dzielnicach: Stary Bieżanów, Kliny Borkowskie, Skotniki, Wróblowice oraz Witkowice. Dokładne wyniki będą znane w połowie maja.
A kolejne kontrole krakowskich kominów za pomocą dronów odbędą się w następnym sezonie grzewczym, w połowie października.
(Tomasz Bździkot/ko/bp)
Liczba komentarzy: 14
Środa, 4 kwietnia 2018, 15:08
dzisiaj jest straszny smog w krakowie tm 20 STOPNI NIKT NIE PALI W PIECU i na co zgonia gdzie sa pieniadze na termomodernizacje unia na to dala proponuja JAWOR a kto to bedzie do smierci splacal kdzie dla krakowa piece 5 generacji dyktatura gazowa niech zbadaja dym gazowy 100 % gorszy od dobrej jakosci wegla
Odpowiedz
Środa, 4 kwietnia 2018, 11:52
Powstały organizacje, które podobno walczą o dobre powietrze,. a przy okazji szukają dla siebie ciepłych posadek. Ciekawy jestem co będzie jak zlikwiduje się wszystkie piece, a smog w Krakowie będzie się utrzymywał? Uważam, że wtedy tych wszystkich nawiedzonych "antysmodziaży" powinno się przykładnie ukarać i zbadać ich powiązania z lobby gazowym. Spaliny z gazu też są niebezpieczne dla zdrowia.
Odpowiedz
Wtorek, 3 kwietnia 2018, 23:05
Pisałem już kiedyś, ze cała ta akcja ze smogiem w Krakowie to wymysł lobby piecowego. Są dopłaty na piece, więc łatwo można zarobić. Trzeba tylko zrobić dobry marketing i okłamywać ich regularnie, ze smog jest spowodowany przez piece. Tymczasem akcja z dronami pokazała, że to wierutna bzdura i jeśli jest podwyższone zanieczyszczenie PM10, to wynika ono z zupełnie innych czynników. Tymczasem według badań średniej długości życia w miastach Polski, najdłużej żyje się w ... Krakowie.
Odpowiedz
Wtorek, 3 kwietnia 2018, 20:54
@antysmog
W paleniu syfem przodują mieszkańcy Zabierzowa.
Odpowiedz
Wtorek, 3 kwietnia 2018, 20:52
@pf
Buduje się bloki mieszkalne, bo to się opłaci. Dróg, ulic i parkingów nie buduje się , bo to się nie opłaci. Tyle w temacie parkowania w Krakowie.
Odpowiedz
Wtorek, 3 kwietnia 2018, 19:08
F-16 MAJA WIEKSZY ZASIEG PODATNIKOW Z KRAKOWA NA TO STAC
Odpowiedz
Wtorek, 3 kwietnia 2018, 18:12
to wstyd nawet putin ma normalniejsze zasady pan duda bedzie sie w piekle smazył za ustawe o zakazie palenia dobrym weglem i dobrym drewnem w krakowie w piecach 5 generacji to tak samo mozna zakazac gotowania w domu tylko zrobic nakaz chodzenia na obiady do wierzynka
Odpowiedz
Wtorek, 3 kwietnia 2018, 17:58
Dzisiaj. Jazda autem do centrum, musiałem odebrać sporawej wielkości przedmioty. W centrum dwie rundki honorowe w poszukiwaniu jakiegokolwiek miejsca do zaparkowania. Ile wyprodukowałem spalin? Ilu takich jak ja nasmrodziło ponad miarę? Ile ogólnodostępnych parkingów jest w mieście? Zikit się zachowuje, jakby ludzie robili mu na złość jeżdżąc autami, a chyba jest odwrotnie.
Odpowiedz
Wtorek, 3 kwietnia 2018, 17:39
Wybierzcie się do Kalwarii Zebrzydowskiej albo Chrzanowa, tam to by drony miały robotę!!!
Odpowiedz
Wtorek, 3 kwietnia 2018, 15:09
Godziny pomiarów mają tutaj znaczące przełożenie na wyniki. Dodatkowo wiadomo że w mieście nie jest tak źle jak w okolicznych wioskach. Samochody zostawiłbym na końcu ponieważ w lecie też jeżdżą a tak tragicznych wyników jakości powietrza jakoś niema.
Odpowiedz
Wtorek, 3 kwietnia 2018, 13:58
Zakaz diesli w centrum, wjazd tylko aut z norma euro 6 - skoro to nie ogrzewanie to mamy winnego smogu: Motoryzacje ponad normy i ponad zdrowy rozum
Odpowiedz
Wtorek, 3 kwietnia 2018, 13:32
Poprosze o kontrole w miejscowosciach pod krakowem zabierzow , rudawa co niekturzey sasiedzi notorycznie spalaja smieci !!!!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
Wtorek, 3 kwietnia 2018, 13:19
Bo w Krakowie lud jest już naprawdę dobrze uświadomiony i palenie śmieciami praktykuje już naprawdę najgorsza hołota, na którą trudno trafić. Dlatego czas się wziąć za wioski wokół.
Odpowiedz
Wtorek, 3 kwietnia 2018, 11:46
Ogólnie można powiedzieć: PORAŻKA! Wybierzcie sie tym dronem na wioski, do małych miasteczek a NIE marnujcie środków na Kraków.
Odpowiedz