Kraków jest miastem z największym odsetkiem osób niepełnosprawnych w Polsce, dlatego musi się o nie troszczyć - podkreśla  Bogadan Dąsal - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw osób niepełnosprawnych. To aż siedem i pół tysiąca rodzin, w których od 35 do 40 tys. osób będzie uprawnionych do wyrobienia dokumentu, dającego możliwość skorzystania ze zniżek, ulg i preferencji związanych z krakowską kartą Rodzina N.

W krakowskim magistracie dwie pierwsze rodziny otrzymały w czwartek Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem.

Program zapewnia tym rodzinom 100 proc. ulgi nie tylko w korzystaniu z komunikacji miejskiej, ale także m.in. w przyjęciu dziecka do żłobka. Wiele instytucji kulturalno-oświatowych oferuje 50-procentowe zniżki. Są to: Zarząd Fundacji "Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie", miejskie instytucje sportowe - stadiony i baseny; teatry miejskie, ośrodki i centra kultury; muzea i galerie; zespoły muzyczne i orkiestry. Rodziny będą mogły korzystać także z katalogu oferty prywatnych podmiotów.

Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem otrzymają wszystkie rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi do 16 roku życia, z orzeczeniem o niepełnosprawności; rodziny z dziećmi do 25 roku życia posiadające aktualne orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niesprawności; rodzeństwo dziecka niepełnosprawnego - do ukończenia 18 lat, lub 24 lat - jeśli uczą się w szkole lub studiują. Karta obejmie także uprawnionych członków rodzin i opiekunów ze specjalnych placówek. Jest ona wydawana na okres pięciu lat, a wnioski można składać od 2 listopada.

Wnioski, na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności dziecka, można składać w ośmiu lokalizacjach, których adresy dostępne są na stronie internetowej urzędu miasta Krakowa.

Program nazwany "Kraków dla Rodziny N" jest wzorowany na realizowanym już od pięciu lat programie "Krakowska Karta Rodzinna 3+", z którego korzystają rodziny wielodzietne, z co najmniej trojgiem dzieci.

 

Katarzyna Maciejczyk/PAP/bp