|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rusza budowa drogi ekspresowej S7 z Krakowa do województwa świętokrzyskiego

Pierwsza łopata została już wbita! Rozpoczyna się budowa drogi ekspresowej S7 z Krakowa do województwa świętokrzyskiego. Chodzi o czternastokilometrowy odcinek z Widomej do Szczepanowic. To pierwszy z czterech etapów, na które podzielono tę inwestycję.

Posłuchaj mieszkańców okolicznych mieszkańców

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Kierowcy będą mogli przejechać nowym odcinkiem drogi za około 1,5 roku. Wiosną 2021 roku ten czternastokilometrowy odcinek nowej drogi ekspresowej powinien być gotowy.

Prace nad projektem trasy trwały od stycznia. W środę robotnicy oficjalnie weszli na plac budowy. Nowa droga będzie prowadzić przez 16 miejscowości, między innymi przez Słomniki. Kierowcy będą mogli się nią poruszać po dwóch pasach w każdym kierunku.

Oprócz samej drogi ekspresowej powstanie również infrastruktura dla rowerzystów i pieszych oraz przejścia dla zwierząt. Koszt tej inwestycji to ponad pół miliarda złotych.

 

Jak podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, budowa drogi ekspresowej S7 w Małopolsce to realizacja zobowiązań wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. „Warto mieć marzenia, a marzeniem Małopolan, krakowian i wszystkich tych którzy przejeżdżali przez Małopolskę drogą nr 7 była droga bezpieczna, przewidywalna i komfortowa i tak zaczyna się dzisiaj dziać” - zaznaczył Adamczyk. Droga ekspresowa S7 – wskazał minister – na odcinku, którego budowa rozpoczęła się w środę będzie stanowiła też obwodnicę małopolskich Słomnik, na którą mieszkańcy czekają od ponad 20 lat „Wreszcie mieszkańcy Słomnik będą mogli żyć normalnie” - podkreślił Adamczyk.

Mieszkańcy, z którymi rozmawiał reporter Radia Kraków, nie kryją radości. "W tym momencie dojazd do Krakowa jest bardzo uciążliwy. Nieraz to 1,5 godziny. Wolimy teraz zagryźć zęby, znosić wszelkie niedogodności, bo potem będzie już tylko lepiej" - mówili. 

 

źródło: GDDKiA

Przyszły prawie 56-km odcinek S7 od granicy woj. świętokrzyskiego do węzła Igołomska w Krakowie został podzielony na trzy części realizacyjne. Są to: odcinek od granicy województwa świętokrzyskiego do węzła Szczepanowice (bez węzła) - długość ok. 23 km; odcinek węzeł Szczepanowice (z węzłem) do węzła Widoma (z węzłem) - długości ok. 13 km oraz odcinek węzeł Widoma (bez węzła) do granic Krakowa (z włączeniem do węzła Igołomska) - długości ok. 18 km.

Największy problem jest z pierwszym odcinkiem od granicy woj. świętokrzyskiego do Szczepanowic (bez węzła Szczepanowice). Protesty mieszkańców wsi Poradów w powiecie miechowskim dotyczące ok. 5-km fragmentu S7 projektowanego w rejonie ich miejscowości doprowadziły do uchylenia przez sąd decyzji środowiskowej. Dlatego w ramach tego odcinka wyodrębniono dwa etapy - ten oprotestowany został wyłączony i będzie musiał uzyskać nową decyzję. "Zostało wszczęte nowe postępowanie. Z naszych informacji wynika, że RDOŚ jest na końcówce postępowania i możemy niebawem spodziewać się nowej decyzji środowiskowej" - zapowiada w rozmowie z Radiem Kraków Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA. 

Dla drugiego etapu, 18-kilometrowego fragmentu od granicy woj. świętokrzyskiego do węzła Miechów, GDDKiA ogłosiła przetarg na wykonawcę.

Odcinek od węzła Widoma do granic Krakowa ma wybranego wykonawcę - we wrześniu zeszłego roku GDDKiA podpisała umowę w tej sprawie z włoską firmą Salini Impregilo. Koszt tej inwestycji przekroczy 1,072 mld zł.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Tomasz Bździkot, PAP/ko)

90%
10%