|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pulmonolog: lepsze powietrze w Krakowie nie przekłada się jeszcze na zdrowie

W Krakowie polepszyła się nieco jakość powietrza, ale na razie nie przekłada się to na lepsze zdrowie mieszkańców – powiedziała PAP pulmonolog Anna Prokop-Staszecka. Przyznała, że w położonym w niecce Krakowie powietrze nigdy nie będzie idealne, ale za 20 lat może być "dobre".

Fot. Marcin Brzózka

"Miasto od kilku lat realizuje programy, które sprawiają, że jakość powietrza poprawia się" - powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. W uczelni trwa międzynarodowa konferencja "Środowisko a zdrowie".

"Jedna jaskółka wiosny nie czyni. To, że powietrze nieco się poprawiło w stosunku do poprzednich lat, nie przekłada się jeszcze na lepsze zdrowie mieszkańców" – powiedziała pulmonolog Anna Prokop-Staszecka, dyrektor szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie. Dodała, że określenie "lepsze powietrze" nie jest precyzyjne, ponieważ przed laty jakość powietrza w mieście nie była mierzona (nie ma więc punktu odniesienia). Przyznała, że w położonym w niecce Krakowie powietrze nigdy nie będzie idealne, ale – jeśli będą kontynuowane działania zmierzające do polepszenia jego jakości - za 20 lat może być "dobre".

"Już w średniowieczu mówiono, że w Krakowie jest +morowe+ powietrze, że trzeba kogoś wywozić poza miasto, bo powietrze nad Wisłą jest zanieczyszczone" – opisywała.

W jej ocenie mniejsza liczba dni z przekroczonymi normami zanieczyszczeń w ostatnim sezonie to zasługa m.in. ruchów społecznych, które zmusiły polityków do działania. Wśród ważnych działań, zmierzających ku poprawie powietrza, wymieniła likwidację nieekologicznych pieców, mycie ulic. "To małe rzeczy, ale jednak" – powiedziała. Wśród potrzebnych i planowanych działań wymieniła jeszcze dofinansowanie ociepleń budynków, ograniczenie wjazdu samochodów do miasta, popularyzację samochodów elektrycznych.

Podkreśliła również ważną rolę planów urbanistycznych. Jak zaznaczyła, w planach miasta należy uwzględniać "korytarze powietrza", dzięki którym jego cyrkulacja będzie lepsza. Zwróciła uwagę, że aby w Krakowie przeprowadzić niektóre korzystne zmiany, potrzebne są nie tylko decyzje władz miasta, ale i zmiana prawa. Ważna jest także edukacja w gminach ościennych, ponieważ to z nich część zanieczyszczeń napływa do Krakowa.

Jak opisywała Prokop-Staszecka, smog negatywnie oddziałuje na zdrowie nie tylko zimą, ale i latem, gdy mamy do czynienia z innego rodzaju smogiem – fotochemicznym (typu Los Angeles, smogiem białym). Powstaje on na skutek ruchu ulicznego i światła słonecznego, prowadzi do wzrostu poziomu ozonu w powietrzu i jest niebezpieczny m.in. dla astmatyków.

"Jeśli do oddychania potrzebujemy 21 proc. tlenu, a w krakowskim powietrzu zamiast tego mamy związki toksyczne, to wiadomo, że łzawią nam oczy, mamy gorszą cerę, czujemy się osłabieni, zdekoncentrowani, jesteśmy depresyjni. Jakość życia się pogarsza" – mówiła pulmonolog.

Jej zdaniem, sukcesem Krakowa jest dobra jakość wody z kranu. "O tym się nie mówi, ale mamy jedną z lepszych wód w Europie, czego kilkanaście lat temu nie można było powiedzieć" – zauważyła.

Międzynarodowa konferencja "Środowisko a zdrowie" odbywa się w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie od niedzieli do czwartku. Biorą w niej udział przedstawiciele 17 krajów. To szósta edycja, a pierwsza w Polsce. Organizatorem wydarzenia są Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja oraz Louisiana State University i związek uczelni InnoTechKrak (AGH, PK, UR).

 

 

PAP/jgk

50%
50%