|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pszczelarze z całego świata apelują w Krakowie o ochronę pszczół

Konieczne są wspólne, niezależne od geopolitycznych i ekonomicznych układów działania, których zadaniem będzie ochrona pszczół miodnych i dzikich zapylaczy – zaapelowali w piątek pszczelarze z całego świata, którzy spotkali się w Krakowie.

fot: Pixabay

„Zaniepokojeni zwiększoną śmiertelnością pszczół w Europie apelujemy do wszystkich, którym bezpieczeństwo żywieniowe świata nie jest obojętne, by przyłączyli się do nas i protestowali przeciwko stosowaniu niebezpiecznych dla zdrowia i życia owadów środków ochrony roślin” – napisali w apelu pszczelarze.

W ich opinii wyginięcie pszczół może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje dla świata niż globalne ocieplenie, którym – jak ocenili – „powszechnie straszy się nas od kilkudziesięciu lat”. „Zwracamy uwagę na potrzebę ciągłego podnoszenia jakości miodu i wosku pszczelego” – zaznaczyli.

Według pszczelarzy teraz może być ostatni moment, aby uratować europejskie pszczelarstwo przed katastrofą i europejskie rolnictwo przed zniszczeniem.

Obradujący w Krakowie specjaliści od hodowli pszczół i produkcji miodu podkreślili, że są gotowi do współpracy z rządami państw oraz organizacjami pozarządowymi w przygotowaniu krajowych i międzynarodowych akcji edukacyjnych.

„Dołożymy wszelkich starań, by popularyzować pszczelarstwo wśród najmłodszych, bo nasze środowisko potrzebuje ich zainteresowania i zaangażowania, byśmy mieli komu przekazać nasze doświadczenia i wielowiekowe dziedzictwo kulturowe, jakim jest hodowla pszczół i produkcja miodu” – zaznaczyli.

Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Waldemar Kudła w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że głównymi problemem pszczelarzy są choroby pszczół – w Polsce, Europie i Ameryce Północnej jest to warroza, oraz niefrasobliwość rolników, którzy „czasami łatwo zachłystują się środkami ochrony roślin, nie patrząc na skutki, jakie niosą”.

Dopytywany o zgodę polskiego ministra rolnictwa na stosowanie szkodliwych dla pszczół pestycydów z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku odpowiedział: „Mam nadzieję, że jest to jednorazowe zezwolenie”. Dodał, że pszczelarze będą jeszcze rozmawiać z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim i liczą na pozytywny efekt rozmów.

„Neonikotynoidy działają bardzo powoli na układ nerwowy pszczoły, powodują że nie wraca ona do ula, ginie” - mówił Kudła.

9 lipca minister rolnictwa zgodził się na czasowe (120 dni) stosowanie pestycydów z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku. Tę decyzję z zadowoleniem przyjęli producenci rzepaku, a krytycznie ekolodzy, według których środki te są szkodliwe dla pszczół.

Ministerstwo rolnictwa wyjaśniało, że zgoda jest podyktowana m.in. pogodą, która negatywnie wpłynęła na uprawy rzepaku.

Piątkowa narada w Krakowie odbyła się w ramach dni otwartych przedsiębiorstwa pszczelarskiego Łysoń, produkującego sprzęt na potrzeby pszczelarstwa i mającego przedstawicielstwa handlowe w 60 krajach.

 

PAP/bp

0%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 7

truteń

Poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 14:20

@Gucio

Guciu cytat z pasieki 5/2018 Efekty narażenia pszczół na działanie neonikotynoidów cytat. "Neonikotynoidy dzięki zdolności do translokacji mogą przenikać z nasion do części nadziemnych roślin, także do pyłku i nektaru. Przykładowo w doświadczeniu prowadzonym na słoneczniku nasiona tej rośliny były traktowane imidaklopridem w stężeniu 0,7 mg na nasiono. W pyłku zebranym ze słoneczników wykazano średnią zawartość insektycydu w stężeniu 3,9 mg/kg nasion, natomiast w zebranym nektarze średnio 1,9 mg/kg nektaru [Schmuck i in. 2001]. " !!!

Odpowiedz

im from połlent

Niedziela, 26 sierpnia 2018, 16:18

Roundapy, neonikotynoidy i reszta badziewia,nic tylko smażyć na rzepakowym.Później się dziwimy,że na korytarzach oddziałach onkologicznych nie idzie wsadzić szpilki. A w radiu słyszę,że trzeba podnieść składkę . A weź..... jeden z drugim

Odpowiedz

Ehh2

Sobota, 25 sierpnia 2018, 15:01

@kropka, przecinek, spacja

Ewentualnie daja czytajacemu,nienadążającemu czas na złapanie oddechu , nadrobienie z logiką i samemu na dojście do oczywistej ...konkluzji ale faktycznie może to też być problem dla sfrustowanego humanisty,który w tekście o pszczolach szuka kropek, bba...wielokropek.

Odpowiedz

kropka, przecinek, spacja

Sobota, 25 sierpnia 2018, 14:11

@Ehh

Nadużywanie wielokropka niezbyt dobrze świadczy o autorze. Oznacza, że nie ma niczego do powodzenia, lub maskuje w ten sposób kłamstwo.

Odpowiedz

Ehh

Sobota, 25 sierpnia 2018, 13:27

Daaa natura... sztucznie zapladnianych zagranicznych matek pszczelich o łagodnym usposobieniu,to tak jak wypuścić niektóre rasowe psy do lasu i niech rywalizują z innymi psowatymi(lisy,wilki)o przetrwanie w naturalnym środowisku.....Bez raudapu(lub podobnie działającego związku)produkcja roślinna...LEŻY-nakłady rosną,plony spadają-wiadomo w przyrodzie nic nie ginie ale byłby to spory szok dla produkcji żywności....Problem z neonikotenoidami jest taki,że ponoć stosowane do zaprawiania nasion pozostają w roslinie także w okresie kwitnienia i dalej.

Odpowiedz

Cezar

Sobota, 25 sierpnia 2018, 12:36

Może jakaś uchwała sejmiku w sprawie zakazu stosowania Roundupu na terenie województwa? Ale chyba nie przejdzie bo producent mocny jest, a środka używają wszyscy bo ładnie oczyszcza z chwastów

Odpowiedz

Gucio

Sobota, 25 sierpnia 2018, 10:06

Zgoda na użycie neonikotenoidów dotyczy nie oprysków, a zabezpieczenia nasion w momeńcie siewu. To nie powinno mieć wpływu na pożytkujące pszczoły.

Odpowiedz