|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Magazyny przeciwpowodziowe w Podgórzu przygotowane na ewentualną powódź

Trzy duże magazyny na terenie dwóch hektarów w krakowskim Podgórzu - a w nich pompy, agregaty prądotwórcze, łodzie oraz ponad sto tysięcy worków z piaskiem. Sprawdzamy magazyny przeciwpowodziowe i stan techniczny sprzętu w nim przetrzymywanego, którymi opiekuje się Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. W razie powodzi czy też załamania pogody potrzebny sprzęt może być dostarczony na miejsce nawet za kilkadziesiąt minut.

posłuchaj materiału Tomasza Bździkota

fot: Tomasz Bździkot

 W magazynach jest 120 tysięcy worków, które można dostarczyć na miejsce /w zależności od lokalizacji/ już nawet w 15 minut, są też oczywiście motopompy i agregaty i - jak podkreśla Magdalena Wasiak z ZIKiTu - to, że wszystko jest zgromadzone w jednym pomieszczeniu sprawia, że każdy, od ratownika, po zwykłego obywatela, któremu zalewa np.piwnice, może przyjechać i zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy. Również w tak prozaiczne jak kalosze, czy koce.

Pompy służą nie tylko w przypadku powodzi, czy ulew, ale również do tłoczenia wody pitnej i własnie w tyn charakterze były wykorzystywane podczas Światowych Dni Młodzieży. Jest tam również mobilny agregat prądotwórczy dużej mocy, który - w razie potrzeby - może zaopatrzyć w prąd każdą instytucję.

Na akcje - oby niepotrzebne - czekają też łodzie, które mogą być wykorzystane w czasie powodzi, ale również podczas ratowania kogoś, kogo porwał silny nurt rzeki. Są zwrotne i mają silniki dużej mocy.

Tomasza Bździkota, reportera RK po magazynach oprowadził Krzysztof Lelek, właściciel firmy, która opiekuje się magazynami przeciwpowodziowymi: "do ewentualnej powodzi jesteśmy przygotowani w stu procentach i możemy zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Krakowa" - podkreśla.

 

Tomasz Bździkot/bp

90%
10%