|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prokuratura: członkowie mafii krakowskiej usłyszeli 31 zarzutów

Dziewięć osób - członków mafii krakowskiej - usłyszało 31 zarzutów; chodzi m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i wprowadzanie do obrotu znacznej ilości narkotyków - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik. Z informacji prokuratury wynika, że grupa przestępcza, do której należeli podejrzani w latach 2006-2016 zajmowała się w Krakowie handlem narkotykami, pobiciami oraz przestępstwami przeciwko porządkowi publicznemu i mieniu. Od rana przeszukiwane były między innymi obiekty Wisły Kraków.

fot: M. Lasyk

Według prokuratury grupa była dobrze zorganizowana i kierowana według planu przez Grzegorza Z. ps. Zielak. "Plan zakładał określony podział zarówno ról, jak i korzyści uzyskiwanych z przestępstw. Przestępcy dokonali też podziału terytorialnego, wyznaczając członkom swej grupy zadania do zrealizowania – były to czyny zabronione, przeciwko życiu i zdrowiu, porządkowi publicznemu i mieniu" - zaznaczyła prok. Bialik.

Członkowie grupy mieli wykonywać polecenia przestępców stojących wyżej w mafijnej hierarchii. "Odbierali od nich narkotyki – marihuanę, kokainę, amfetaminę oraz mefedron i przekazywali je osobom, które były odpowiedzialne za sprzedaż i prowadzenie rozliczeń finansowych z tytułu ich dystrybucji" - wskazała prokuratura.

Szefowie grupy mieli również ustalić specjalny system łączności pomiędzy członkami swojej grupy. Jak dodała prok. Bialik, w działania gangu zaangażowany był także Łukasz W. ps. Wiśnia, który odpowiada za popełnienie przestępstw na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie.

Zatrzymań podejrzanych dokonali w poniedziałek funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Krakowie na polecenie krakowskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

Prok. Bialik zapowiedziała, że decyzja o zastosowaniu wobec podejrzanych środków zapobiegawczych zostanie podjęta po wykonaniu czynności procesowych z ich udziałem.

Ponad 1 tys. policjantów uczestniczyło w poniedziałkowej operacji zatrzymania dwóch gangów pseudokibiców na Śląsku i w Małopolsce. Zatrzymano łącznie 39 osób, z czego 38 podejrzanych jest o udział w zorganizowanych grupach przestępczych powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców – podało CBŚP.

Od wczesnych godzin porannych w województwach śląskim i małopolskim przeprowadzono dwie operacje CBŚP przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej.

Akcja to efekt wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy CBŚP, prowadzonej pod nadzorem śląskiego i małopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

W poniedziałkowych działaniach wzięło udział ponad 1000 funkcjonariuszy, CBŚP, Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Krakowie, a także antyterrorystów z komend wojewódzkich z całego kraju. W akcji wzięli udział także funkcjonariusze Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

(PAP/Tomasz Bździkot/ko)

75%
25%