|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prof. Jerzy Lis, nowy rektor AGH: realizujemy misję aktywnej współpracy z gospodarką

Od początku powstania AGH realizujemy misję aktywnej współpracy z gospodarką. W ostatnim okresie zbudowaliśmy nowoczesne systemy wytwarzania własności intelektualnej oraz transferu technologii. Nie możemy na tym poprzestać – powiedział w środę nowy rektor AGH prof. Jerzy Lis.

prof. Jerzy Lis, fot. PAP/Jacek Bednarczyk

W środę, 16 września, odbyła się uroczystość przekazania insygniów władzy nowemu rektorowi. Jerzy Lis zastąpił na tym stanowisku prof. Tadeusza Słomkę, który przez ostatnie dwie kadencje (osiem lat) stał na czele Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Nowy rektor podkreślił w swoim przemówieniu, że uczelnia od początku realizowała misję aktywnej współpracy z gospodarką i w ostatnim czasie zbudowała nowoczesne systemy wytwarzania własności intelektualnej oraz transferu technologii. „Nie możemy na tym poprzestać” – powiedział prof. Lis.

Rozwijanie współpracy edukacyjnej i badawczej określił ważną częścią misji i strategii AGH. Jako priorytet wskazał utrzymanie wysokiego poziomu współpracy uczelni z przemysłem i otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Mówiąc o współpracy edukacyjnej, badawczej, współpracy z przemysłem zwrócił uwagę na wzrost liczby studentów zagranicznych w AGH oraz staży i wyjazdów naukowych dla pracowników.

Według niego niż demograficzny i zmieniające się preferencje zawodowe kandydatów na studia wymagają od uczelni szybkiego reagowania i dostosowania oferty kształcenia do potrzeb gospodarki, w tym rozwijania nowych i bardziej skutecznych metod badania rynku pracy

Prof. Lis zadeklarował, że chciałby rozwijać koncepcję „uniwersytetu wartości”. „Bez wytwarzania wartości ponadczasowych nie ma prawdziwego uniwersytetu” – ocenił.

Ustępujący ze stanowiska prof. Tadeusz Słomka powiedział, że pełnienie funkcji rektora AGH było zwieńczeniem jego 48-letniej pracy. Słomka, z wykształcenia geolog, całą karierę zawodową związał z AGH.

Jak wspominał, osiem ostatnich lat było latami wielu sukcesów, ale nie jego, a – jak zaznaczył - wszystkich pracowników uczelni.

Odchodzący rektor wymieniał m.in. inwestycje i setki remontów zrealizowane w ostatnich latach. „Jestem przekonany, że ta polityka rozbudowy i modernizacji będzie kontynuowana, ponieważ otrzymaliśmy 100 mln zł na strategiczny plan rozwoju z okazji 100-lecia naszej uczelni” – powiedział.

Poinformował też o decyzji, podjętej wspólnie z prof. Lisem i innymi przedstawicielami uczelnianej władzy, o budowie hali sportowej i budynku dla Wydziału Humanistycznego i Wydziału Matematyki Stosowanej, a także Centrum Konstrukcyjne dla studentów.

W AGH studiuje ok. 30 tys. studentów, pracuje 4,2 tys. osób, w tym 2 tys. nauczycieli akademickich. Największym zainteresowaniem kandydatów na studia od lat cieszą się kierunki informatyczne.

 

(PAP/sp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

0%
100%