|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prezydent: sztandar jednostki to znak siły i gotowości do walki

Sztandar jednostki wojskowej to zawsze znak i symbol siły, gotowości do walki i do obrony Rzeczypospolitej - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia sztandaru 3. Regionalnej Bazie Logistycznej w Krakowie.

PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent Andrzej Duda wręczył w sobotę 3. Regionalnej Bazie Logistycznej w Krakowie sztandar wojskowy. Sztandar to znak jedności, mocy i siły, który gromadzi wokół siebie żołnierzy, by służyć RP i wykonywać zadania – powiedział podczas uroczystości na Wawelu.

Prezydent podkreślił, że to zawsze jest "wielka chwila, kiedy jednostka wojskowa otrzymuje swój sztandar". "Symbol gotowości do walki, gotowości do obrony Rzeczypospolitej, gotowości do stanięcia w każdej potrzebie i na każde zawołanie" – mówił prezydent.

"Bóg Honor i Ojczyzna to słowa, które na sztandarach armii wolnej, niepodległej, suwerennej Polski wypisane są od wieków, mając swoją wielką moc" – podkreślił Andrzej Duda. Prezydent przywołał literacki opis obrony sztandaru podczas bitwy pod Grunwaldem autorstwa Henryka Sienkiewicza i mówił, że jego odebranie oznacza dezorganizację, upadek morale i porażkę.

"Sztandar to znak, jedności, mocy i siły. To ten znak, który gromadzi wokół siebie żołnierzy, by służyć Rzeczypospolitej i wykonywać zadania" – mówił prezydent. Jak wskazał to "najświętszy symbol, jaki żołnierze mają w swojej jednostce".

Andrzej Duda powiedział, że choć może jednostki logistyczne nie są najbardziej rozpoznawalne, to jednak bez nich nie sposób wyobrazić sobie współczesnej obrony, sprawnej służby wojskowej i pola walki oraz dobrego funkcjonowania jednostek liniowych.

Matką chrzestną sztandaru została pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, a ojcem chrzestnym zastępca szefa Sztabu Generalnego gen. dyw. Dariusz Łukowski.

Agata Kornhauser-Duda podziękowała za zaufanie, jakim obdarzeni zostali oboje rodzice chrzestni. "Poczytujemy sobie to za wielki zaszczyt i wyróżnienie, zwłaszcza, że jesteśmy świadomi tego, że sztandar dla każdego żołnierza to świętość" – powiedziała pierwsza dama.

Nawiązała do życiorysu patrona 3. Regionalnej Bazie Logistycznej hetmana wielkiego koronnego - Stanisława Jana Jabłonowskiego, który walczył m.in. pod Chocimiem i Wiedniem i przywołała słowa dowódcy operacji "Pustynna burza" gen. Normana Schwarzkopfa: "Logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym". "Rzeczywiście tak jest. Wojska operacyjne bez wsparcia logistycznego nie są w stanie w pełni skutecznie wypełniać swoich zadań" – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Życzyła wszystkim służącym w 3. Regionalnej Bazie Logistycznej, aby ich wkład w powodzenie wykonania każdego rozkazu był zawsze doceniany.

Sekretarz stanu w MON Marek Łapiński odczytał list ministra obrony Mariusza Błaszczaka, w którym podkreślił on, że 3. Regionalna Baza Logistyczna zyskuje sztandar, który będzie także "symbolem mocnych więzi łączących wojsko i tutejszą społeczność, świadectwem, że mieszkańcy Małopolski są dumni zarówno z historii oręża polskiego jak i z Was i waszych osiągnięć".

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych. Poprzedziła ją msza św. w katedrze na Wawelu, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Poświęcenia i pobłogosławienia sztandaru dokonali: biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek, prawosławny ordynariusz wojskowy ks. płk Jerzy Mokrauz oraz ewangelicki biskup wojskowy płk Wiesław Żydel.

Dla każdej jednostki wojskowej sztandar jest niezwykle ważny: żołnierze rozpoczynając służbę składają na niego przysięgę, a kończąc ją żegnają się ze sztandarem. Podczas bitwy sztandaru broni się do ostatniego walczącego.

"Sztandar jest symbolem odwagi i wartości, które są fundamentem do kształtowania postaw patriotycznych, tak ważnych szczególnie w dzisiejszych czasach. Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, którego Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy, którzy w rocie przysięgi wojskowej zobowiązują się sztandaru wojskowego bronić" – mówił dowódca 3. Regionalnej Bazy Logistycznej płk Mirosław Molik.

"Wręczany dziś przez pana prezydenta RP sztandar jest dla nas nie tylko ogromną nobilitacją, ale przede wszystkim najwyższym honorem. Jego nadanie stanowi dla nas wyraz najwyższego uznania dla naszej codziennej służby i pracy dla Rzeczpospolitej" – powiedział płk Molik.

3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie powstała raz z trzema podobnymi bazami, w latach 2010-2011. Jej zadaniem jest zabezpieczenie logistyczne jednostek wojskowych w kraju i podczas misji zagranicznych. Jednostka podlega bezpośrednio Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Komenda Bazy znajduje się w Krakowie przy ul. Montelupich 3.

 

(PAP/jgk)Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

83%
17%