|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Powstanie nowa cerkiew w Krakowie. Jest zgoda radnych na sprzedaż ziemi

W najbliższych kilku latach w Krakowie wybudowana zostanie nowa świątynia prawosławna. Radni zgodzili się przekazać parafii z 95 proc. bonifikatą niemal 33-arową działkę przy ulicy Wioślarskiej. Za przyjęciem uchwały głosowało 26 radnych, trzech wstrzymało się, jedna osoba była przeciw - czytamy na Onecie.

By Zygmunt Put - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67242885

Władze Krakowa sprzedadzą działkę na rzecz Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, który chce pod Wawelem wybudować świątynię prawosławną. Parafia zapłaci 55 tys. 810 zł za grunt warty według rzeczoznawcy 1 mln 116 tys. zł. Wszystko dzięki bonifikacie 95 proc., na którą zgodzili się w środę miejscy radni podczas sesji.

Dodać należy jednak, że w przygotowanej przez prezydenta Jacka Majchrowskiego autopoprawce znajduje się zapis, że jeśli kościół prawosławny przeznaczy działkę na inne cele, niż sakralne, albo sprzeda ją w okresie do 10 lat, będzie musiał zwrócić bonifikatę.

 

Nowa cerkiew w Krakowie

- Jesteśmy bardzo wdzięczni i mówię to w imieniu prawosławnych mieszkańców Krakowa, bo spełnia się marzenie, żeby była w mieście wolno stojąca cerkiew" – mówi ksiądz Jarosław Antosiuk, proboszcz parafii prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny obejmującej swym zasięgiem całe województwo małopolskie.

Ksiądz Antosiuk mówił, że obecnie na cotygodniowe nabożeństwa przychodzi ok. 200-300 osób, a w Wielkanoc nawet kilka tysięcy wiernych. "Ukraińców w ostatnich latach przebywa, ale nasza parafia skupia nie tylko ich. Mamy w Krakowie wielką migrację ludzi wysoko wykwalifikowanych z różnych krajów, m.in. z Grecji, Gruzji, Białorusi, Rosji oraz studentów z Bułgarii czy Rumunii" – powiedział Polskiej Agencji Prasowej, proboszcz parafii.

Parafia chce zbudować niewielką świątynię, która pomieściłaby ok. 600 osób. - Nie będziemy stawiać kolosów, ma to być obiekt zgrabny i jednoznacznie mówiący, że jest to cerkiew. Projekt będzie wykonywany tylko na nasze potrzeby - zapewnił w rozmowie z PAP proboszcz parafii.

 

Prośba o znalezienie ziemi

O znalezienie terenu pod budowę poprosił prezydenta Jacka Majchrowskiego w październiku zeszłego roku prawosławny biskup diecezji łódzko-poznańskiej. Duchowny w przesłanym piśmie argumentował tym, że ze względu na intensywny rozwój parafii w Krakowie, a także wzmożoną falę emigracji ze wschodu, obecnie istniejąca świątynia znajdująca się w kamienicy przy ulicy Szpitalnej nie może pomieścić wszystkich wiernych.

Urzędnicy w odpowiedzi na przesłaną prośbę dokonali analizy 1700 nieruchomości, których właścicielem jest Kraków. Ostatecznie wskazano teren przy ulicy Wioślarskiej o powierzchni 0,32 hektara.

 

Tereny dla kościoła katolickiego

Tymczasem od 2008 roku władze Krakowa przekazały Kościołowi Katolickiemu dziewięć działek. W zależności od transakcji miasto - przy aprobacie radnych - przyznało bonifikaty od 70 do 99 procent.

Przykład. W 2016 roku miasto za półhektarowy teren w rejonie Centrum im. Jana Pawła II, chciało od Kościoła 68 tysięcy złotych, choć rzeczoznawca wycenił go na 3,4 miliony złotych. O przyznanie 98-procentowej bonifikaty poprosili sami duchowni.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

(źródło: Onet/Dawid Serafin)

83%
17%