|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Powstała aplikacja mobilna o skarbach Muzeum Książąt Czartoryskich

Poznawanie kolekcji książąt Czartoryskich ułatwi aplikacja mobilna, dzięki której będzie można dowiedzieć się więcej o obiektach prezentowanych w krakowskim muzeum. Pomoże ona także w zwiedzaniu osobom z dysfunkcjami wzroku oraz słuchu.

Muzeum Książąt Czartoryskich, fot. MNK, Tomasz Markowski

Muzeum Książąt Czartoryskich jest oddziałem Muzeum Narodowego. W pałacu udostępnionym publiczności w grudniu zeszłego roku po blisko dziesięciu latach przerwy związanej z remontem można zobaczyć pamiątki związane z polskimi władcami i bohaterami narodowymi oraz unikatowe dzieła sztuki, w tym najcenniejszy obraz w polskich zbiorach – "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci.

Nowością jest aplikacja mobilna, w której można sprawdzić, m.in. w jakich godzinach muzeum jest otwarte, jakie wydarzenia planowane są w najbliższym czasie, ile kosztują bilety, jak dojechać.

"Oprócz podstawowej ścieżki zwiedzania, aplikacja oferuje także ścieżkę z audiodeskrypcją oraz polskim językiem migowym. To kolejny element, który czyni Muzeum Książąt Czartoryskich bardziej otwartym i dostępnym dla wszystkich" - podkreśla Mariola Kulczyńska, kierownik Muzeum Książąt Czartoryskich.

Ścieżka z audiodeskrypcją przeznaczona jest dla osób z dysfunkcją wzroku i zawiera audioprzewodnik z pełną wersją ścieżki zwiedzania. Nagrania są odtwarzane automatycznie, kiedy zwiedzający przechodzi do kolejnych pomieszczeniach muzeum. Oprócz opisów eksponatów podawane są wskazówki nawigacyjne pomocne w samodzielnym poruszaniu się po budynku.

Dla osób z dysfunkcją słuchu przygotowano natomiast ścieżkę w Polskim Języku Migowym. Nagrania w formie wideo z lektorem także wyzwalają się automatycznie w kolejnych pomieszczeniach Pałacu Czartoryskich.

Każdy, kto odwiedzi muzeum, może wykonać zdjęcia interesujących go sal ekspozycyjnych i otrzyma w formie powiadomień ciekawostki dotyczące wybranych eksponatów. Z bogatej kolekcji Czartoryskich grono kustoszy wybrało najcenniejsze przedmioty, zarówno te bardziej znane odbiorcom, jak i te rzadziej pokazywane. Każdy opis jest też uzupełniony o wyjaśnienie wybranego pojęcia z dziedziny historii sztuki, co ma dodatkowy walor edukacyjny" - podkreśla kurator Muzeum Książąt Czartoryskich Katarzyna Płonka-Bałus.

Aplikacja dostępna jest dla systemów Android i IOS i przygotowana w dwóch wersjach językowych po polsku i angielsku. Do prawidłowego działania mapy interaktywnej, fotoalbumu oraz audioprzewodnika wymagane jest włączenie funkcji Bluetooth w urządzeniu.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

100%
0%