|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ponad 45 tys. osób podpisało petycję dotyczącą wypowiedzenia konwencji stambulskiej

Ponad 45 tys. osób podpisało do końca lipca petycję dotyczącą wypowiedzenia konwencji stambulskiej - poinformowało w piątek działające w Krakowie Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi.

Fot. Pixabay

Petycja jest kierowana do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Stowarzyszenie im. Piotra Skargi, które w internecie od ubiegłego roku zbiera pod nią podpisy, domaga się, by rząd złożył uchwałę z wnioskiem o wypowiedzenie konwencji stambulskiej, parlament przyjął ustawę wyrażającą zgodę na jej wypowiedzenie, a prezydent Andrzej Duda podpisał tę ustawę i ratyfikował wypowiedzenie.

"Konwencja podpisana w 2014 roku przez rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zagraża naszej wierze, tradycji i kulturze, a jej obowiązywanie od kilku lat niesie ze sobą tragiczne skutki dla rozwoju i przyszłości polskich rodzin" – brzmi fragmenty petycji.

"Jako Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi domagamy się spełnienia obietnicy złożonej milionom wyborców w sprawie wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Uważamy, że polskie władze mogą to uczynić i liderzy PiS wcześniej to deklarowali. Nasza inicjatywa wynika z troski o nasze prawodawstwo, szkolnictwo i polskie rodziny – zarówno preambuła jak i treść wielu artykułów tej konwencji stanowią adaptację do polskich warunków elementów radykalnej teorii feministycznej i ideologii gender" – powiedział PAP dr Paweł Momro, koordynator kampanii "Zatrzymaj gender".

Zbiórka podpisów trwa. Stowarzyszenie wydrukowane listy z podpisami chce złożyć w Kancelarii Premiera.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował o skierowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją. Minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski w Zbigniew Ziobro złożył w poniedziałek wniosek do minister rodziny, pracy i polityki społecznej o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji. Według szefa MS "w warstwie ideologicznej jest ona niezgodna z Konstytucją RP i polskim porządkiem prawnym".

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Konwencja zakłada, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

O zaprzestanie podważania autorytetu konwencji stambulskiej i zaniechania wszelkich prac zmierzających do jej wypowiedzenia przez Polskę wezwał w środę rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

 

(PAP/jgk)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

50%
50%