|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pogromcy Bazgrołów testują środki, dzięki którym można usunąć z muru nielegalne graffiti

Krakowscy "Pogromcy Bazgrołów" nie tylko sami likwidują nielegalne grafitti, ale też... testują produkty, które służą do ich usuwania. To ważne choćby dla tych, którzy samodzielnie chcą pozbyć się szpetnych napisów, na przykład z własnych budynków. Pierwszemu testowi poddali jeden z takich środków, który miał za zadanie zlikwidować napis wykonany srebrnym sprayem. Jaki był efekt?

Posłuchaj co mówią Waldemar Domański, lider "Pogromców" i Elżbieta Wyszyńska z biura miejskiego konserwatora zabytków

Fot. Katarzyna Maciejczyk

"Środek, który testowaliśmy, pokonuje farbę, ale gdy użyje się go w sporej ilości. Pachnie acetonem, czyli działa jak zmywacza do paznokci, ale w spreju" - mówią Radiu Kraków Waldemar Domański, lider "Pogromców" i Elżbieta Wyszyńska z biura miejskiego konserwatora zabytków.

Testowany środek ostatecznie nie poradził sobie z porowatą strukturą muru, poza tym rozpuszczał nie tylko graffiti, ale też farbę, którą była pomalowana elewacja. To oznacza, że nie każdy środek nadaje się do usuwania napisów. Zanim się czegoś użyje - lepiej skonsultować się ze specjalistami. 

 

(Katarzyna Maciejczyk/ew)

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 5

gospodarz domu

Środa, 6 lipca 2016, 11:14

Oczywiście, ze nie każdy środek nadaje sie do czyszczenia napisów. Np. Domestos sie nie nadaje. Środek na przeczyszczenie (mimo swojej nazwy) również sie nie nadaje. Antykoncepcyjny też z tego co wiem się nie nadaje.

Odpowiedz

tak to działa

Środa, 6 lipca 2016, 08:17

Ul. szymaniwskiego straszy od lat i nikt sie ładem publicznym nie przejmuje. Ale jak chce zrobić porządek to sztab urzędników czuwa, żebym czegoś nie oszpecil. Na początek musialem zlecić plan konserwatorski za ponad 2 tys

Odpowiedz

Marek

Środa, 6 lipca 2016, 06:58

@zgr

Ja wlasnie otrzymalem bełkotliwe pismo z policji, ze w wyniku przeprowadzonych czynnosci nia ma podstaw o skierowanie do ukarania w sprawie "umieszczania napisów na elewacji".... Pierdu, pierdu, pierdu.

Odpowiedz

zgr

Wtorek, 5 lipca 2016, 22:42

Najlepszym środkiem jest skuteczna i dotkliwa kara, ale może tu wcale nie chodzi o to by bazgroły zniknęły ?

Odpowiedz

kmg

Wtorek, 5 lipca 2016, 21:31

ja znam dobry środek przeciwko graffiti - bez testowania można w ciemno używać, bo zadziała na 100% - chłosta dla tych gnojów, to by się 3 razy zastanowili następnym razem. ale jak policji się nie chce ich nawet znaleźć to o czym tu mówić... Zwalczanie skutków nie pomoże, dopóki nie powsadza się do więzień wandali, bo usuwanie tego syfu trwa setki razy dłużej niż wykonanie a także bardzo dużo kosztuje i jest destrukcyjne dla budynków plus toksyczne dla środowiska - a wandal ma to gdzieś... dla niego kultura to zwykły śmieć - dopóki tym półmózgim malarzom amatorom ktoś nie zakuje rąk w kajdanki i nie przypapra odpowiedniej kary - będzie tak jak jest.

Odpowiedz