|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Początek tygodnia na krakowskich drogach: zwężenie na ul. Brożka i remont ul. Krakowskiej

To pierwszy roboczy dzień z nowymi utrudnieniami w Krakowie. Przypomnijmy, w weekend zamknięta z powodu remontu została ulica Krakowska na Kazimierzu. Również od soboty wprowadzono zwężenie na ulicy Brożka przy skrzyżowaniu z Zakopiańską.

Posłuchaj co mówi Marek Gancarczyk z krakowskiego MPK

Ulica Brożka w Krakowie. / fot: B. Grzankowski

Krakowskie Łagiewniki i Ruczaj od rana przeżywają poranny paraliż drogowy. Przypomnijmy, od soboty na ulicy Brożka - tuż przy skrzyżowaniu z Zakopiańską - wprowadzono zwężenie z powodu remontu torowiska. Utrudnienia spowodowały ogromne korki. Od godziny 8:00 ruchem kieruje policja. Problemy ma też autobusowa linia zastępcza numer 708 kursująca między Borkiem Fałęckim a Łagiewnikami.

- Największe problemy mamy z wyjazdem autobusów z pętli Borek Fałęcki i włączeniem się do ruchu w ulicę Zakopiańską. Są spore korki na ulicy Brożka. Dotyczy to między innymi linii autobusowej 166. Te autobusy miały około 30 minut spóźnienia - mówi Marek Gancarczyk z krakowskiego MPK.

Dużo lepiej wygląda sytuacja na Kazimierzu, gdzie również od weekendu wprowadzono zmiany. Do remontu trafiła w końcu ulica Krakowska. Z tego powodu tramwaje kursują objazdem przez Starowiślną.


 

Zmiany w organizacji ruchu w Łagiewnikach:

- Na ulicy Jana Brożka (od strony Kapelanki) pozostaną 2 pasy ruchu, jeden do jazdy na wprost (w kierunku księdza Józefa Tischnera), drugi do skrętu w prawo (w kierunku ulicy Zakopiańskiej). Wyłączone zostaną 2 pasy ruchu, do lewoskrętu (w kierunku ulicy Wadowickiej) i do jazdy na wprost (w kierunku księdza Józefa Tischnera).

- Zakaz skrętu w lewo z ulicy Jana Brożka w ulicę Wadowicką – objazd do ulicy Wadowickiej wyznaczony zostanie przez ulicę księdza Józefa Tischnera.

- Na ulicy księdza Józefa Tischnera, na pasie obsługującym relacje do jazdy na wprost (w kierunku ulicy Brożka) i w lewo (w kierunku ulicy Zakopiańskiej) zostanie zachowana tylko możliwość skrętu w lewo. Brak możliwości przejazdu na wprost.

- Na ulicy Zakopiańskiej skrajny lewoskręt wyłączony z ruchu (w kierunku ulicy Brożka).

źródło: ZDMK

Zmiany w komunikacji miejskiej:

- Linie tramwajowe nr 22 (Kopiec Wanda - Łagiewniki), nr 78 (Mały Płaszów – Łagiewniki) oraz nr 19 (Dworzec Towarowy – Łagiewniki) będą kursować po skróconych trasach.

- Na trasie Borek Fałęcki – Zakopiańska – Łagiewniki kursować będzie zastępcza linia autobusowa nr 708. Linia zatrzymywać się będzie na następujących przystankach: „Borek Fałęcki” (na pętli oraz na przystanku przelotowym na ul. Zakopiańskiej w kierunku Łagiewnik, po wyjeździe z pętli), „Solvay” (w kierunku Łagiewnik na pasie do skrętu w prawo przed skrzyżowaniem z ul. Zbrojarzy, w kierunku Borku Fałęckiego na peronie przystanku tramwajowego w kierunku centrum Krakowa), „Łagiewniki ZUS” (w rejonie istniejących przystanków tramwajowych), „Łagiewniki” (końcowy i początkowy na pętli, przelotowy w kierunku Łagiewnik na ul. Brożka, przelotowy w kierunku Borku Fałęckiegona ul. Zakopiańskiej). Uwaga! NIE zostanie uruchomiony przystanek „Sanktuarium Bożego Miłosierdzia”, gdyż obecnie nie funkcjonują przystanki tramwajowe o takiej nazwie. Linia 708 będzie kursować w dni powszednie w godzinach 5:00 – 21:00 z częstotliwością co 5 minut, w pozostałych godzinach i w dni wolne co 7,5 minuty (z wyjątkiem godzin 4:30 – 8:00 w niedzielę, gdy kursować będzie co 10 minut).

 

Utrudnienia w związku z remontem na ulicy Krakowskiej:

Zmiany w Komunikacji Miejskiej w Krakowie:

- Wzdłuż ul. Krakowskiej zostanie wyłączony ruch tramwajowy. Linia tramwajowa nr 6 (Kurdwanów P+R – Salwator) zostanie zawieszona. Linie nr 10 (Pleszów – Łagiewniki), 73(Wzgórza Krzesławickie – Nowy Bieżanów) oraz 78 (Borek Fałęcki – Mały Płaszów) będą kierowane ul. Starowiślną.

- Uruchomiona zostanie linia nr 44 (Kopiec Wandy – Salwator) oraz dwie nowe linie tramwajowe nr 76 (Czerwone Maki P+R – Kurdwanów P+R) oraz 77 (Łagiewniki – Nowy Bieżanów P+R), których głównym zadaniem będzie wspomaganie pozostałych linii w dni powszednie.

- Linia tramwajowa nr 52 (Os. Piastów – Czerwone Maki P+R) będzie kursować zmienioną trasą – pojedzie ulicami św. Gertrudy i Stradomską aż do ul. Dietla i dalej w kierunku Ruczaju. Linie tramwajowe nr 4, 8, 13 i 20 w dalszym ciągu będą zawieszone. A linie nr 14, 22 i 24 kursować po obecnych zmienionych trasach.

- Zmianie ulegnie trasa autobusowej linii aglomeracyjnej nr 904. Linia będzie obsługiwać dodatkowe przystanki. Przystanek „Korona" w kierunku Wieliczki będzie zlokalizowany na ulicy Kalwaryjskiej, od strony Rynku Podgórskiego. Na zmienionym odcinku trasy linia zatrzymywać się będzie na przystankach: „Plac Bohaterów Getta", „Św. Wawrzyńca" i „Miodowa" (jak dla linii nr 669, z wyjątkiem przystanku „Plac Bohaterów Getta" w kierunku Wieliczki, który będzie wyznaczony na jezdni w istniejącej zatoce).

 

Ze względu na remont od 23 marca planowane są następujące zmiany w organizacji ruchu:

- dla mieszkańców Kazimierza dojazd do posesji zostanie zachowany (w zależności od warunków);

- wjazd na ul. Krakowską dla pojazdów zostanie zamknięty na odcinku od ul. Dietla do ul. Rybaki. Zostanie zamknięty też przejazd przez most Piłsudskiego. Na skrzyżowaniu ulic Rybaki, Krakowskiej, i Podgórskiej zostanie utrzymany przejazd na wprost;

- nie będzie możliwości dojazdu do ul. Krakowskiej ulicami Meiselsa, Józefa, św. Katarzyny, Skałeczną, Węgłową, Bocheńską, Skawińską i Trynitarską. Na ślepych odcinkach tych ulic zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy;

- przejazd od ul. Dietla do ul. Podgórskiej w obu kierunkach będzie możliwy ulicami Augustiańską, Skawińską, Wietora i Rybaki (ulice dwukierunkowe);

- nie będzie możliwości skrętu z ul. Dietla (w prawo) w ul. Krakowską;

- nie będzie możliwości wjazdu na ul. Krakowską z ul. Stradomskiej. Odcinek ul. Stradomskiej przy skrzyżowaniu z ul. Dietla będzie ślepy;
na ul. Dietla zostanie zachowana możliwość jazdy na wprost w obu kierunkach – po jednym pasie w każdym kierunku. Na jednym pasie zostanie wprowadzona możliwość parkowania;

- skrzyżowanie ulic Rollego, Legionów Józefa Piłsudskiego, Przy Moście zostanie wyłączone z ruchu.

 

 

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ZDMK/ko)

8%
92%