|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pierwszy szpital tymczasowy w Krakowie zaczyna działać

Przy ulicy Kopernika, w dawnym budynku Centrum Urazowego, uruchamiany jest oddział covidowy dla najciężej chorych pacjentów. Maksymalnie może tam zostać utworzonych do 200 łóżek. Warunkiem jest jednak dostęp do personelu, który mógłby obsłużyć tak duży szpital.

fot: T. Gut

Szpital w poniedziałek po południu przyjmie pierwszych trzech pacjentów. Będą to osoby, które teraz są hospitalizowane przy Jakubowskiego, czyli w krakowskim Prokocimiu. Na początek utworzone zostały tutaj 32 łóżka internistyczne i 8 łóżek intensywnej terapii. "Jako Szpital Uniwersytecki dysponujemy bardzo ograniczoną liczbą personelu" - mówi dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski.

W CUMRiK-u trwają szkolenia personelu skierowanego do pracy z innych placówek. Chodzi m.in. o to, aby wiedzieć, gdzie rozmieszczeni będą chorzy. Jak przyznały reporterce Radia Kraków osoby, które czekały na szkolenia, niektóre z nich powołanie do pracy tutaj otrzymały w sobotę.

Docelowo w szpitalu tymczasowym ma być 200 łóżek i 30 stanowisk intensywnej terapii. Jak zaznaczył dyrektor Jędrychowski, będą one tworzone stopniowo w miarę jak poszerzany będzie personel medyczny. Do pracy w tym miejscu – zgodnie z decyzją wojewody małopolskiego – oddelegowano 46 pielęgniarek i ratowników medycznych z innych placówek w Małopolsce.

"Oddelegowanie zadziałało, pojawiają się pierwsze osoby, ale są to osoby, które muszą się nauczyć pracować w zespole" – mówił dyrektor SU. Zdaniem Jędrychowskiego konieczne jest rozsądne podejście do wykorzystania personelu medycznego przy rotacyjnym systemie pracy i konieczności zachowania rygorów związanych z czasem pracy, ponieważ w walce z pandemią przygotowujemy się do maratonu, a nie do wyścigu krótkodystansowego.

Cały czas trwają także ustalenia, aby kolejny szpital tymczasowy powstał w hali targów Expo Kraków w Czyżynach. Umowa cały czas nie jest podpisana. Odpowiadać za prowadzenie tej palcówki będzie najprawdopodobniej szpital im. Rydygiera w Krakowie.

Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że minionej doby stwierdzono zarażenie u ponad 10 tysięcy osób. Z tego ponad 1100 w Małopolsce. Wśród powiatów najwięcej nowych przypadków odnotowano w Krakowie i limanowskim. Z powodu Covid-19 zmarły minionej doby 4 osoby z naszego regionu.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Teresa Gut/PAP/ko

90%
10%