|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Park przy ulicy Karmelickiej. Pomimo obietnic nie ma pieniędzy na jego powstanie

Przy ulicy Karmelickiej miał powstać park. O jego stworzenie od lat zabiegali mieszkańcy. Urzędnicy, którzy pierwotnie chcieli zabudować teren, ulegli krakowianom i w uchwalonym planie zagospodarowania przeznaczyli ziemię pod park. Od tamtej decyzji minął ponad rok, a w sprawie powstania zielonej enklawy niewiele się wydarzyło - czytamy w Onecie.

Fot. T. Bździkot

Teren pomiędzy ulicą Karmelicką, a Dolnymi Młynami to jedna z niewielu niezabudowanych przestrzeni w ścisłym centrum Krakowa. Znajduje się on w sąsiedztwie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Teren jest własnością miasta. Na razie działa tam parking. Firma za dzierżawę ziemi płaci do miejskiej kasy blisko pół miliona złotych.

Krakowianie mieszkający w okolicy od lat zabiegają o stworzenie w tym miejscu parku. Kiedy w 2016 roku pojawiła się informacja, że urząd miasta chce zezwolić na postawienie w tym miejscu budynku Instytutu Pamięci Narodowej, mieszkańcy zaprotestowali. W przeciągu tygodnia zebrali 4 tysiące podpisów do władz Krakowa o utworzenie zielonej enklawy. Ostatecznie magistrat uległ społecznej presji i w uchwalonym w kwietniu 2018 roku planie zagospodarowania przestrzennego umieścił zapis o stworzeniu przy ulicy Karmelickiej miejskiego parku.

Od tamtej decyzji minął ponad rok, a w sprawie powstania zielonej enklawy niewiele się wydarzyło. - Zapewnienia urzędników o tym, że park powstanie słyszeliśmy już dwa lata temu. Jednak do tej pory nie podjęli oni żadnych działań w tym kierunku, nie licząc nierealnego pomysłu z parkingiem podziemnym. W związku z tym został zgłoszony projekt budżetu obywatelskiego "Tak dla parku przy Karmelickiej", po to aby na nowo przypomnieć urzędnikom złożone obietnice. Wspomnę tu słowa prezydenta, który tworząc plan zagospodarowania dla rejonu ulicy Rajskiej, powiedział że przekazuje polecenie do Zarządu Zieleni Miejskiej, iż ma tam powstać teren zielony. Jak na razie park powstał tylko na papierze i tylko dzięki temu, że mieszkańcy tak licznie zaprotestowali przeciwko próbie zlokalizowania tam siedziby Instytutu Pamięci Narodowej i zabudowy tej działki - mówi radny Łukasz Maślona, który od lat zabiega o powstanie parku w przy ulicy Karmelickiej.

- Jeśli projekt z budżetu obywatelskiego zakwalifikuje się do realizacji, to wtedy urząd będzie zobowiązany do szybkiej budowy parku, gdyż zadania, które wygrywają w danym roku, w kolejnym powinny wejść do realizacji - dodaje.

Kiedy zatem przy ulicy Karmelickiej powstanie park? Zapytany o to Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, przekonuje, że w przyszłym roku na pewno przeprowadzone zostaną konsultacje w sprawie parku oraz stworzony zostanie projekt. - Jeśli projekt zwycięży w budżecie obywatelskim, zrealizujemy go z tych środków. Jeśli nie, wpiszemy powstanie parku do naszego przyszłorocznego budżetu - wyjaśnia.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(źródło: Onet/Dawid Serafin)

78%
22%