|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pani Maria - z wózkiem na szyi - pokonuje 50 schodów na rękach. Kto jej pomoże?

Na trzecie piętro na rękach, z wózkiem inwalidzkim przywiązanym do szyi - tak wchodzi do domu pani Maria z krakowskiej Nowej Huty. Czasami nawet trzy razy dziennie. Najgorzej jest, gdy zapomni czegoś ze sklepu. Blok, w którym mieszka pani Maria, nie jest przystosowany dla wózków inwalidzkich. Przystosować się go nie da. Klatka jest zbyt wąska na windę, wyciągnik znajdujący się na zewnątrz nie wchodzi w grę. Pani Maria nie ma bowiem balkonu, a poza tym budynek jest lekko nachylony.

Posłuchaj co mówi pani Maria

fot: Martyna Masztalerz

Dlatego pani Maria z wózkiem na szyi pokonuje 50 schodów siłą własnych rąk. "Straszny ciężar. Jestem instruktorem i wolontariuszem w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Jeżdżę na obozy z dziecmi, pomagam im, tańczę, chcę być aktywna. Chcę życie przeżyć owocnie, nie tylko leżeć i patrzeć w sufit. Wystąpiłam do Urzędu Miasta o mieszkanie socjalne. Nie wiem jak wyjdzie, bo jest kolejka. Nie mogę jednak czekać nawet rok. Nie dam rady z tymi rękoma" - mówi pani Maria.

Pani Marii grozi utrata czucia w rękach, jeśli nie uda jej się przeprowadzić do mieszkania przystosowanego do jej potrzeb. W zeszłym roku złożyła wniosek o mieszkanie socjalne z Urzędu Miasta Krakowa, jednak jak powiedzieli jej urzędnicy - ta sprawa nie jest priorytetowa. "Problem jest w tym, że pula zawiera 5 mieszkań. Za jakiś czas zbierze się komisja, która będzie przydzielać mieszkania. Trudno powiedzieć, ile osób będzie branych pod uwagę, aczkolwiek pani Maria bez wątpienia może dostać jedno z tych mieszkań" - mówił Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu. Może, ale nie musi - przyznaje rzecznik. Szansą dla pani Marii może się okazać prezydent Jacek Majchrowski, który wyraził chęć spotkania z niepełnosprawną nowohucianką.

 

 

(Martyna Masztalerz/ko)

35%
65%