Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Odsłonięto ławeczkę Erica-Emmanuela Schmitta, autora "Oskara i pani Róży"

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2017.10.27 16:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:02 )
Pisarz i dramaturg Eric-Emmanuel Schmitt, autor "Oskara i pani Róży", od 27 października ma w Krakowie swoją ławeczkę. Stanęła ona przed budynkiem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 na Złotym Rogu.

Fot. PAP/Paweł Zechenter

Szkoła od 25 lat prowadzi klasy dwujęzyczne z językiem francuskim. Przez długi czas była pierwszą i jedyną taką szkołą w Krakowie. "Czujemy się szczególnie powołani do promowania francuskiej kultury, w tym wspaniałej francuskiej literatury, do jakiej zalicza się twórczość Erica-Emmanuela Schmitta” - powiedziała dyrektor szkoły Lidia Kapała.

Pisarz osobiście odsłonił ławeczkę. "Jestem bardzo wzruszony. To moja druga ławeczka w życiu" – wyznał Schmitt. Dodał, że pierwsza została postawiona w Nancy, które podobnie jak Kraków jest miastem literatury.

Dyrektor szkoły Lidia Kapała życzyła uczniom, by odtąd było to miejsce, w którym z przyjemnością będą siadać i oddawać się lekturze wartościowych książek.

Wcześniej Eric-Emmanuel Schmitt rozmawiał z uczniami. Wyznał, że karierę pisarską rozpoczął, gdy w wieku 16 lat zafascynowany teatrem napisał sztukę "Grzegorz czyli dlaczego groszek jest zielony" poświęconą seksualności, potem już w liceum opisał dalsze losy swojego ulubionego bohatera Arsena Lupina.

"Z reguły piszemy książki, których nam brakuje" – mówił Schmitt. "Książka +Oskar i pani Róża+ powstała, bo miałem taką potrzebę" - podkreślił. Dodał, że to czytelnicy uświadomili mu, jaką książkę napisał. "Nie napisałem książki o śmierci, ale o życiu, o miłości do życia" – zaznaczył.

Fot. PAP/Paweł Zechenter

W spotkaniu uczestniczyła mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak. Nie kryjąc łez wyznała, że marzyła o poznaniu Erica-Emmanuela Schmitta. Wspominała, że "Oskara i panią Różę" – książkę, która miała bardzo duży wpływ na jej życie - przeczytała trzy miesiące przed Igrzyskami w Atenach i postanowiła, że jeśli zdobędzie na nich medal, przekaże go na licytację na cele charytatywne – dla dzieci cierpiących na nowotwory.

"Aukcja się odbyła. Medal został sprzedany za 257 tys. zł, a pieniądze zostały przeznaczone na budowę oddziału rehabilitacji we Wrocławiu, gdzie rodzice mogą spędzać czas z dziećmi" – mówiła pływaczka.

"Ta książka towarzyszy mi cały czas. Jest częścią mojego życia, pozwala mi pamiętać, co jest w życiu ważne: bez względu na to, co osiągniesz najważniejszy jest drugi człowiek obok ciebie i to, co możesz mu dać" – powiedziała Otylia Jędrzejczak i podziękowała Schmittowi za jego książki.

Pisarz mówił, że bardzo chciał spotkać Otylię i dodał, że tak jak ona patrzy na swój medal, tak on patrzy na swoje książki: muszą czemuś służyć.

Odpowiadając na pytania uczniów Eric-Emmanuel Schmitt mówił, że im jest starszy, tym bardziej interesują go ludzie i odkrywa, że "jesteśmy bardzo złożeni". "Ludzie są według mnie źródłem nigdy niekończącej się inspiracji" – powiedział. Pisarz powiedział też, że gatunek literacki dostosowuje do historii, którą chce opowiedzieć. "Gdybym miał spontanicznie odpowiedzieć kim jestem, powiedziałbym, że jestem człowiekiem teatru, dramatopisarzem, aczkolwiek moje postacie i historie zmusiły mnie do tego, żebym został pisarzem, nowelistą, eseistą" - powiedział.

Schmitt mówił, że spośród jego książek w Polsce, Rosji i Włoszech najpopularniejszy jest "Oskar i pani Róża", w Niemczech - "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu", we Francji - "Przypadek Adolfa H.", a w krajach skandynawskich "Moje życie z Mozartem".

Eric-Emmanuel Schmitt urodził się we Francji 28 marca 1960 r., od kilkunastu lat mieszka w Brukseli. Ukończył filozofię i był wykładowcą uniwersyteckim, ale po sukcesach pierwszych sztuk teatralnych porzucił karierę akademicką dla pisania.

W Polsce ukazał się właśnie "Człowiek, który widział więcej" - 32. tytuł Schmitta opublikowany przez wydawnictwo Znak.

"Jego książki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i większość z nich stale jest na księgarskich półkach. Zbliżamy się do 1,5 mln egzemplarzy książek Erica sprzedanych na polskim rynku" - powiedział prezes Wydawnictwa Znak Henryk Woźniakowski.

W rozmowie z dziennikarzami dodał, że popularność pisarza może wynikać stąd, że Eric-Emmanuel Schmitt "ma w sobie pewien rodzaj autentyczności". "Mówi szczerze od serca. Niektórym mogłoby się to wydawać naiwne, ale ta naiwność jest przezwyciężona tym, że czuje się w niej autentyczne przeżycia i szczery, otwarty, pełen życzliwości stosunek do ludzi" – powiedział Woźniakowski.


 

PAP/wm

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:18

    Trzy punkty są, czas na Puchar Polski

  • 22:00

    Dzieje gorlickiej ulicy 3-go maja opowiedziane pamiątkami przyniesionymi przez mieszkańców

  • 21:56

    Jak zamienić pasywa na aktywa?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię