|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Od poniedziałku przeprowadzka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

W poniedziałek rozpocznie się pierwszy etap przeprowadzki do nowej siedziby największej placówki medycznej w Polsce - Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Przenosiny dziewięciu oddziałów i ok. 200-250 pacjentów potrwają trzy dni, a ich przewóz będzie zabezpieczany przez policjantów. Pacjenci w stanach nagłych – aż do odwołania - będą przyjmowani wyłącznie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w dotychczasowej lokalizacji, przy ul. Kopernika 50.

Posłuchaj co mówi Marcin Jędrychowski - dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego

fot: Teresa Gut

"Jesteśmy na ostatniej prostej, jeśli chodzi o przygotowania do przeprowadzki. One trwają zarówno na ul. Kopernika, jak i tu. W nowym szpitalu trwa ustawianie ostatnich sprzętów i sprzątanie oraz przygotowanie oddziałów na przyjęcie pacjentów, a w centrum miasta pakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, niezbędnych dla uruchomienia oddziałów" - mówił w piątek na konferencji prasowej dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.

Dodał, że tuż przed przeprowadzką ograniczono liczbę chorych przejmowanych na zabiegi planowe. "Nie będą przewożeni pacjenci w najcięższym stanie. Oni pozostaną na innych oddziałach przy ul. Kopernika" – podkreślił Jędrychowski.

W poniedziałek o godzinie 6 rano w Prokocimiu rozpocznie dyżur Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii. To zabezpieczenie, bez którego szpital nie może istnieć i bez którego nie można by podjąć się przenosin pacjentów. "Będzie zabezpieczonych 15 łóżek" – zapowiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

Szpital Uniwersytecki ma 31 oddziałów. W Prokocimiu docelowo będzie funkcjonować 25 z nich, sześć pozostanie w centrum. Pierwsza tura przeprowadzki do nowych budynków w Prokocimiu potrwa od 18 do 20 listopada.

W poniedziałek przeniesione zostaną oddziały: nefrologii ze stacją dializ; chorób zakaźnych; anestezjologii i intensywnej terapii z budynków przy ul. Kopernika i Śniadeckich. Następnie we wtorek oddziały: chirurgii ogólnej, onkologicznej, gastroenterologicznej i transplantologii oraz diabetologii z ulicy Kopernika oraz oddziały reumatologii i immunologii oraz angiologii z ul. Skawińskiej. W środę przeniosą się pacjenci i personel oddziałów: pulmonologii i alergologii; anestezjologii i intensywnej terapii – oba z ulicy Skawińskiej oraz gastroenterologii z ulicy Śniadeckich.

Dla przebywających w szpitalnych oddziałach pacjentów przenosiny zaczną się w poniedziałek około godz. 9, po podaniu porannych leków i po śniadaniu. Lekarze będą decydować, czy pacjenci mogą być transportowani. W okresie transportu odpowiedzialność za chorych zgodnie z prawem ponosić będą zespoły transportowe. Pacjenci przewożeni będą pod opieką personelu medycznego ambulansami oraz busami, w których będą ratownicy medyczni. Aby usprawnić przejazd, będą go zabezpieczali policjanci. Trasy główne i zapasowe zostały wyznaczone tak, by nie kolidowały z ruchem miejskim i były jak najkrótsze.

"To jest operacja bez precedensu. Nie zależy nam na szybkości przejazdu, ale na przeprowadzeniu jej w sposób sprawny i bezpieczny dla pacjentów" – podkreślił komendant wojewódzki policji w Krakowie nadinspektor dr Krzysztof Pobuta. Przejazd kolumny samochodów będzie otwierał radiowóz i zamykał radiowóz używający sygnałów dźwiękowych i świetlnych: niebieskich i czerwonych. "Prosimy o zwrócenie uwagi na przejazd tych kolumn nie tylko przez kierowców, ale także pieszych" – apelował nadinspektor Pobuta.

Po przyjeździe na miejsce na pacjentów czekać już będą znane im z dotychczasowej siedziby zespoły medyczne oraz miejsca w dwuosobowych pokojach na nowych oddziałach. Tam też zostanie im podany obiad. Operacja zakończy się w godzinach popołudniowych ok. 15-16. Ci pacjenci, którzy w poniedziałek powinni być planowo przyjęci do szpitala, proszeni są o zgłaszanie się do Izby Przyjęć już w nowej siedzibie przy ul. Jakubowskiego w budynku H, na poziomie -1.

Funkcjonujące przy przenoszonych oddziałach poradnie rozpoczną pracę w kolejnym dniu po przeniesieniu oddziału. Zmieni się sposób rejestrowania wizyt. W nowej siedzibie, w budynku C uruchomiono "Centralną Rejestrację", do której będą zgłaszać się pacjenci zarówno ze skierowaniami na pierwszą wizytę, jak i mający wyznaczony już terminy kolejnych wizyt.

Jak mówił w piątek wojewoda małopolski Piotr Ćwik przenosiny Szpitala Uniwersyteckiego to ogromna operacja logistyczna, dlatego przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały od dłuższego czasu, także przy współudziale Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, który czuwał nad sprawną współpracą w zakresie odbioru inwestycji przez służby zespolone wojewody oraz zabezpieczeniem przewozu pacjentów.

"Wszystkie służby, które mogą pomóc, są w pełnej gotowości. Wspólnie dokładamy wszelkich starań, aby przenosiny odbyły się płynnie, a nowa siedziba szpitala zaczęła jak najszybciej pracę pełną parą" – mówił dziennikarzom wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Kolejna tura przeprowadzki - niewielka, dotycząca kilku klinik jest planowana w grudniu, a następna w styczniu-lutym 2020 r.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie została uroczyście otwarta 29 października. To jedna z najnowocześniejszych i największych placówek medycznych nie tylko w Polsce, ale w Europie. Na 16 ha powstało 10 budynków, w których mieści się 925 łóżek dla chorych, 21 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni, nowoczesne laboratoria diagnostyczne oraz zintegrowany blok operacyjny, składający się z 24 sal, w tym dwie sale hybrydowe i transplantacyjne. Na terenie szpitala jest 1,2 tys. miejsc parkingowych oraz lądowisko dla helikopterów.

Inwestycja trwała cztery lata ( z czego pierwszy rok zajęło projektowanie) i kosztowała 1,2 mld zł. 800 mln zł pochodziło z budżetu państwa, 255 mln zł z regionalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego, a reszta to własne pieniądze Collegium Medicum UJ i szpitala.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/Katarzyna Jabłońska/ko)

80%
20%