|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ogólnopolski Strajk Kobiet blokował ulice Krakowa. "Protesty będą trwały do momentu osiągnięcia celu"

Protest Strajku Kobiet w Krakowie już oficjalnie się zakończył. Kierowcy do późnego wieczora mieli problem z przejazdem Alejami Trzech Wieszczów, przy parku Krakowskim, w stronę Jubilata. Korki były także na Dietla.

Posłuchaj materiału Tomasza Bździkota

fot. Tomasz Bździkot

Organizatorzy strajku przekonują, że już mają dosyć grzecznego stania z boku. Magdalena Ostarzewska z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet mówi, że mimo zdecydowanej formy protestów są one cały czas protestami pokojowymi i do pokojowego protestowania namawiani się wszyscy uczestnicy.

Mimo apelu dochodzi też do agresywniejszych form tego strajku. Na Plantach została zniszczona wystawa o Janie Pawle II, w niedzielę zakłócane były też Msze Święte w niektórych kościołach. Patrolowanie terenów wokół kościołów zapowiedziała już Młodzież Wszechpolska.

Obóz rządowy podkreśla jeszcze, że takie protesty w dobie epidemii mogą mieć ogromne skutki dla rozwoju wirusa.

Magdalena Ostarzewska dodaje, że protesty będą trwały do momentu osiągnięcia celu - czyli decyzji o niepublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego. A za tym nie są nie tylko protestujący oraz politycy opozycji. Rozłam w tej sprawie widać także w Zjednoczonej Prawicy. Jarosław Gowin, lider Porozumienia, w oświadczeniu podkreślał, że "Prawo musi stać na straży wartości. Ale prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu".

Relacja:

20:45 - Około 20 policjanci zablokowali na Basztowej grupę protestujących, która szla w kierunku dworca. Grupa zwróciła na Rynek. Do 20.30 były jeszcze czasowo blokowanie 2 przejścia dla pieszych: na Dietla (w kierunku kościoła na Skałce) i na Alei Mickiewicza przy Kochanowskiego.

19:45 - KWP Kraków informuje: "Grupka protestujących spod komisariatu IV udała się w stronę rynku. Nie było konieczności interwencji. Rondo Grunwaldzkie przejezdne. Płynny ruch na Mogilskiej, Powstania Warszawskiego, Alei Pokoju, Lema, Alei Jana Pawła II. Rondo Grunwaldzkie przejezdne. Płynny ruch na Mogilskiej, Powstania Warszawskiego, Alei Pokoju, Lema, Alei Jana Pawła II. Aleje Trzech Wieszczów przejezdne".

18:48 - Policja poinformowała, że "Część protestujących zmierza pod komisariat, gdzie znajduje się zatrzymany podczas protestu mężczyzna. Wyjaśnić należy, że o godz.15:50 w Krakowie na skrzyżowaniu Al. Trzech Wieszczów i Zwierzyniecka/DH Jubilat zatrzymany został mężczyzna lat 23, zamieszkały Chrzanowi za to, że dopuścił się czynnej napaści na funkcjonariusza drogówki. Mianowicie rzucił w stronę policjanta kolejno dwie odpalone race. Na szczęście policjant się uchylił. Przy zatrzymanym w wyniku przeszukania ujawniono pałkę teleskopową koloru czarnego długości 50 cm, gaz pieprzowy, racę świetlną".

17:55 - Pojazdy z M1 cały czas na Alei Pokoju aż do Ronda Grzegórzeckiego oraz na ulicach Nowohuckiej i Stella Sawickiego.

17:46 - Uczestnicy pieszego protestu na rondzie przy ulicach Zarzecze i Na Błonie rozeszli się po rozmowie z policjantami.

17:40 - Grupa z Tesco Kapelanka powoli zmierza na Rondo Grunwaldzkie i w kierunku Wieliczki.

17:31 - Grupa z Kaufland Wielicka zakończyła przejazd.

17:27 - Al. Słowackiego od Nowego Kleparza: 40 samochodów i motocykli przemieszcza się na światłach awaryjnych z prędkością. 30 km/h w kierunku Centrum.

17:17 - Na Czarnowiejskiej pojazdy stoją w korku.

17:13 - Pojazdy jadą Wielicką od Wolskiej do Malborskiej.

17:07 - Z ulicy Sosnowieckiej (parking Ikea) przylegle wyjechało około 200 pojazdów, jadą ul.Armii Krajowej w kierunku Czarnowiejskiej z prędkością około 20 km/h. Ruch przy wyjeździe z Sosnowieckiej jest sterowany światłami, co respektują, a więc Opolska nie jest całkowicie zablokowana.

16:58 - Grupa spod Tesco to około 200 samochodów.

16:54 - Grupa 80 pojazdów, która wyruszyła z Kauflandu na Wielickiej zjeżdża na ulice Powstańców Śląskich.

 

Czytaj także: Małopolscy przedsiębiorcy protestują przeciwko obostrzeniom związanym z pandemią

 

(Tomasz Bździkot/Teresa Gut/jp)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

57%
43%