Osoby niewidome już wielokrotnie prosiły krakowskie MPK o zamontowanie na zewnątrz tramwajów i autobusów głośników, przez które lektor zapowiadałby numer linii i kierunek odjazdu, zaraz po zatrzymaniu się pojazdu na przystanku. - To zdecydowanie ułatwia poruszanie się po mieście, nie wszyscy są na tyle śmiali, żeby zapytać osoby stojące na przystanku, który autobus właśnie przyjechał – mówi Jacek Piotrowski, niewidomy, prezes fundacji Bez Przeszkód.

Stąd liczne prośby do MPK. Jak przyznaje Piotrowski, jak dotąd nie udawało się przekonać przewoźnika. Teraz pojawiła się szansa, bo spółka ogłosiła przetargi na nowe tramwaje i nowe elektryczne autobusy. MPK nie przywiązało jednak do problemu zbyt dużej wagi.  
W wymaganiach przetargowych, znalazł się punkt, mówiący o tym, że autobusy i tramwaje powinny mieć system do prezentowania informacji głosowych „o oznaczeniu i kierunku linii na zewnątrz pojazdu”. Ten punkt został jednak oznaczony: „opcjonalne”. Przedstawicielka spółki nie umiała powiedzieć, dlaczego tak mała rzecz, a jednocześnie tak bardzo ułatwiająca życie niewidomym mieszkańcom miasta, nie została uwzględniona w przetargu jako wymóg.
 
W Krakowie ten system nie jest nowością. Druga firma, która obok MPK tworzy sieć komunikacji miejskiej, wprowadziła głośniki na zewnątrz autobusu już jakiś czas temu.
A skoro firma Mobilis może, dlaczego w MPK się nie da? - To nie jest tak, że się nie da. Proszę tak nie mówić - zaznaczyła w rozmowie z dziennikarką Radia Kraków Lilianna Jakiel, zastępca rzecznika prasowego krakowskiego MPK - Tak została sporządzona specyfikacja techniczna i wszelkie uwagi pasażerów były brane pod uwagę w czasie tworzenia tejże specyfikacji technicznej. Wszystkie sygnały naszych pasażerów, które do nas docierają, zawsze są w miarę możliwości brane pod uwagę.

W takie słowa przestaje wierzyć już Jacek Piotrowski z fundacji Bez Przeszkód. - Mam wrażenie, że urzędnicy zrobią tylko to, co czego ich się zmusi. Nie ma takiej woli postawienia się w czyjejś sytuacji i stwierdzenia, że jeśli można coś zrobić niewielkim kosztem, to zrobić - dodaje.

Przetarg na nowe autobusy MPK ma zostać rozstrzygnięty we wrześniu.

Za kilka lat miasto będzie wybierać miejskiego przewoźnika, wtedy MPK, jeśli wygra, będzie miało szansę się zrehabilitować. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu jest zadowolony z systemu komunikatów używanych przez Mobilis. - Te głośniki na zewnątrz autobusów się sprawdziły i będziemy dbać o to, żeby przy wyborze przewoźnika, były zapisy o takich udogodnieniach dla niepełnosprawnych - zaznacza Michał Pyclik z ZIKIT-u.